Vše o životě a pro život!!


Pro děti

Rostou jako z vody, ale pro správný vývoj potřebují naše ratolesti vyváženou stravu, dostatek pohybu, vitamíny a minerály. Aby dětský organismus, který je v neustálém rychlém vývoji, nestrádal, musíme ho zásobit hlavně železem, fosforem, vápníkem a celým spektrem vitamínů.
Servírujte barevně! Jenže děti jsou vybíravé a vysvětlit jim, že špenát, celer, mrkev a jogurt potřebují, je nadlidský výkon. Daly by totiž přednost hranolkům, popcornům a čokoládě. Přesto se nevzdávejte a snažte se vymýšlet, jak jim zdravé potraviny do jídelníčku vpašovat. Někdy stačí, když jen méně oblíbené potraviny barevně a zajímavě naaranžujete na talíř. Zajistěte, aby děti každý den jedly čerstvé ovoce a zeleninu.
Vitamín A: Pokud má dětský organismus nedostatek vitamínu A, může dojít ke zpomalení růstu a celkového vývoje. Nemusíte dítě trápit rybím tukem - pokud je ochotné jíst mrkev, špenát, meloun, meruňky, zelí, kukuřici nebo vaječné žloutky, získá z nich vitamínu A pro svůj zdravý růst dost.
Vitamín C: Tohoto nejznámějšího vitamínu by měly mít děti nejvíc, protože tvoří 80 % denního příjmu vitamínů. V chřipkovém období můžete jeho množství zvýšit až pětinásobně. Nabídněte dětem jablka, pomeranče, mandarinky, kiwi, rybíz, květák nebo brokolici.
Vitamín D: Bez něj dostávají zabrat dětské kosti, hrozí více křivice, ale i měknutí a lámavost kostí. Jeho nedostatek způsobuje i vyšší kazivost dětských zubů. Do jídelníčku zařaďte sardinky, tresčí játra, tuňáka a lososa. Přinejhorším sáhněte po rybích prstech, ALE pozor, aby byly opravdu z kousků masa.
Bez minerálů to nepůjde! Nedostatek vápníku způsobuje vznik osteoporózy, kvůli chybějícímu železu mají naši nejmenší nezdravě bledou barvu pokožky a trpí bolestmi hlavy i lámavostí nehtů. Ranní únava, nespavost, bušení srdce nebo dokonce křeče má na svědomí nedostatek hořčíku. bez sodíku se děti můžou cítit unavené a snižuje se jejich schopnost myšlení.
Správný jídelníček: Dětská strava by měla obsahovat libová masa (králičí a netučná drůbež). V jídelníčku by neměly chybět ryby, mléko a mléčné výrobky, celozrnné obilniny, luštěniny, ovoce a zelenina.