Vše o životě a pro život!!


Vitamín C

ENERGIE Z CÉČKA
Bobule rakytníku jsou tohoto vitamínu plné, ovšem i další ovoce a zelenina se nemají za co stydět. Klasické citrusy nejsou jen lékem. Vonnými silicemi zlepšují náladu, obsaženými kyselinami čistí skvrny a zahánějí hmyz.
Sotva jste se dostali z nedávného nachlazení a už se hlásí další rýma? V takové situaci hodně lidí sahá po citronech, aby jimi posílili svou imunitu. Ale víte, že bobule rakytníku obsahují až 8x více vitamínu C než citrony, přesněji 450 mg na 100 g? Proto se jim říká také „citrony severu“. Tato zázračná plodina je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá výšky až 10 metrů. Jeho plody jsou pecičky asi 5 mm široké a 8-10 mm dlouhé a kromě vysokého obsahu vitamínu C skrývají i vitaminy skupiny A, B, D, F K, cukry a asi 7 % oleje. V listech, větvičkách, kůře a semenech je složení podobné, ale účinné látky se v nich vyskytují v menším množství.
Šťáva proti infekcím močových cest. Zárodkům vyvolávajícím zánět močového měchýře tohle vůbec „nevoní“. vysoký obsah kyseliny askorbové v rakytníku okyseluje moč a tím vytváří pro bakterie značně nepříznivé prostředí. TIP: Při akutních potížích užívejte každou hodinu 1-2 čajové lžičky rakytníkové šťávy (podle potřeby oslaďte medem, pro někoho může být příliš kyselá). Jako prevenci při častých obtížích močových cest užívejte aspoň 2 lžičky šťávy denně.
Sirup proti nachlazení a pro obranyschopnost. Vedle vysokého podílu vitamínu C posiluje rakytník obranyschopnost sliznic i provitaminem A. rakytníkový sirup si můžete koupit hotový v lékárně nebo si ho vyrobit doma: 1 kg plodů mírně ohřívejte v 1 l vody, dokud bobulky nezesvětlají. Potom je propasírujte přes sítko a pomalu promixujte. Zároveň po lžících vmíchejte 500 g medu. Rakytník aktivuje speciální buňky imunitního systému proti virům, med navíc působí antibakteriálně, takže se pozitivní účinky sirupu ještě znásobují. TIP: Jako prevenci užívejte 2 čajové lžičky sirupu ráno a večer po dobu 8 týdnů, v případě akutního infektu užijte 3x denně 2 polévkové lžíce.
Nápoj pro žaludek a zažívací obtíže. Šťáva z bobulí má sladkokyselou chuť, ale nedráždí žaludeční sliznici. Naopak reguluje produkci žaludečních kyselin, pomáhá předcházet rakovině žaludku a mírní podráždění sliznice. Dvojnásobného efektu docílíte, když smícháte rakytníkovou šťávu s manuka s medem (prodejny zdravé výživy) s 1 lžičkou lněného oleje. Tato směs účinně tlumí záněty. Kyselina askorbová z rakytníku působí zásaditě. TIP: Při akutních potížích, vypijte 3x denně po jídle sklenici medovo-rakytníkové směsi s olejem. Pokud ale potíže přetrvávají déle než týden, pro jistotu vyhledejte lékaře.
Olej na kožní problémy, ale i na hojení ran. U akné, spálení od slunce, omrzlinách nebo u špatně se hojících ran pomůže potírání postiženého místa rakytníkovým olejem. Urychlí hojení díky obsahu provitaminu A a také kyseliny palmitové (mastná kyselina obsažená v tucích, které odpovídají tělu vlastním kožním tukům). Navíc utlumí i bolest. TIP: Večer po vyčištění obličeje potřete zarudlá místa na pokožce rakytníkovým olejem. Kdo má sklony k ekzémům ze sucha, může do pleťového krému zamíchat několik kapek oleje – to změkčí a zvláční kůži, vyléčí ekzémy a vyhladí vrásky vznikající z nedostatku vlhkosti.
Prášek nebo čaj. I ostatní části rakytníku jsou rovněž léčivé. Pomáhají při plicních, jaterních, zažívacích a také kloubních potížích, hojí sliznice, rozpouštějí hleny a regulují krevní oběh. Přesto jsou plody skutečně „koncentráty“ zdraví. Pokud si keř rakytníku pěstujete sami, zpracovávejte pouze čerstvé, zralé plody. Rozhodně spíš stříhané než trhané, protože při trhání se často strhne jenom slupka. TIP: Plody můžete také zpracovat na prášek : usušit a rozemlít. Skladujte ho na suchém místě, aby nezvlhl. Prášek i plody můžete použít jako pomocný lék při unavených očích. TIP: Čaj připravujte z listů a kůry rakytníku.
Další zdroje nejen vitamínu C proti infekcím:
Brokolice: Rovněž důležitý zdroj vitamínu C, dodává ho 87 mg ve 100 g. Jedna porce denně tedy tělu dodá polovinu celodenní potřebné dávky „céčka“. Obsahuje o kyselinu listovou, je vhodná pro diabetiky, má protirakovinné účinky. 
Citron: Obsahuje 53 mg vitamínu C ve 100 g, k tomu ještě hořčík a flavonidy. Jeho šťáva má antibakteriální účinky a snižuje horečku.
Černý rybíz: Ve 100 g se skrývá 180 mg vitamínu C. Působí močopudně, posiluje žaludek, funguje proti průjmu a artritídě. Spojení vitamínu C a přírodních flavonidů vytváří C-komplex. Je vlastně přírodním antioxidantem.
Kiwi: Ovoce s 300 mg vitaminu C ve 100 g, vitamíny skupiny B, železem, fosforem, hořčíkem a v Česku tak vzácným jódem má navíc velmi nízkou energetickou hodnotu (jenom 200 kJ). Dietní podpora obranyschopnosti v jednom.
Papája: Vedle 82 mg vitamínu C ve 100 g dodává ještě hodnotný karoten, který chrání sliznice.
Paprika: Zásobuje nás 200 g vitaminu C na 100 g a ostrou látkou capsaicinem, tím v těle mírní záněty a likviduje choroboplodné zárodky.