Vše o životě a pro život!!


S T R E S !!

OCHRANA PŘED ZBYTEČNÝM OSLABENÍM
Stres představuje pro náš organismus velkou zátěž, zvlášť, když trvá déle! Nové studie ukázaly, že neustálý stres lidský organismus oslabuje v mimořádné míře. Vedle napětí, bolesti hlavy a zad se mohou objevit také oběhové problémy a žaludeční potíže. Stres může být příčinou problémů se spánkem, depresivních nálad a může zvyšovat hladinu cholesterolu. Je proto důležité, abyste se proti stresu vyzbrojila.
Dodržujte pitný režim! Čím vyšší stres máte, tím více byste měla pít. Nejvhodnější je čistá voda nebo bylinkové čaje. Dostatek tekutin zlepšuje tok krve a díky tomu jsou buňky lépe okysličovány. Navíc také dochází ke snižování tlaku, který se stresem zvyšuje.
Nejdůležitější je organizace. Práci a soukromý život si musíte umět dobře naplánovat a rozdělit. Nejvíce stresu se vytváří v chaosu. V žádném případě nezapomínejte na pravidelné pauzy.
Energie v jídle. Před následky stresu se můžete chránit také správnou výživou. Jezte hlavně celozrnné a mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a ryby.
Buďte v pohybu!
Několikrát týdně si udělejte čas na sportovní aktivity na čerstvém vzduchu, např. nordic walking, běh nebo turistiku. Uvědomte si, že i malá procházka v polední pauze nebo po cestě domů odbourává stres.
Relaxujte při hudbě. Poslouchejte hudbu. Pomůže vám odreagovat se. Jestliže si vyberete Schuberta nebo nějaké oldies, to už si musíte rozhodnout sama.

ZBAVTE SE STRESU
Únava po dlouhé zimě, málo sluníčka a hodně starostí. JAK se vyladit do pozitivní formy? Stres je velmi těžké definovat. Vlastně je to všechno, co na nás působí rušivě, co nás přetěžuje. Každodenně jsme vystaveni řadě stresorů – od úkolů v zaměstnání přes jízdu hromadnými dopravními prostředky až třeba po hádku s partnerem. Stresory ale mohou být i zdánlivě „nevinné“ situace, jako je rodinná oslava nebo cesta na dovolenou. Stres do určité míry není škodlivý, „vybičuje? nás k aktivitě, dokážeme reagovat a přizpůsobit se vnějším vlivům, naučíme se překonávat překážky. Pokud nepřesáhne vnější tlak přijatelnou míru, může být stres i isnpirativní a „adrenalinový“. Když je ho příliš, tělo reaguje strachem a úzkostí. Dochází k bušení srdce, poruchám dýchání (stává se mělkým a rychlým). tlaku v hlavě, mravenčení v těle, nadměrnému pocení, bolestem v žaludku. Cítíme sucho v ústech, třes, trávicí potíže, bolesti hlavy, poruchy spánku. Úzkost, která situaci provází, je těžké definovat. Stav plný obav, pocitu ohrožení, přitom nevíme, odkud na nás nebezpečí číhá. Zdá se nedefinovatelné. Musíme si své obavy a strach konkretizovat a naučit se je zvládat. Vhodné jsou relaxační techniky, jako je cvičení (zaměřené na správné dýchání, protažení celého těla, uvolnění svalstva) nebo meditace – rozjímání nad Božím slovem. Zásadně si nepleťte tuto meditaci s tzv. „meditací, při níž jde o „vyprázdnění mysli“, otevírající se pro vliv démonických sil!! Jde o jednu z velmi nebezpečných okultních metod, které jsou lehkomyslně popularizovány!! Dlouhodobý stres vede k naprostému vyčerpání. Podobně jsme unaveni po dlouhé zimě kvůli nedostatku slunečního záření, špatnému stravování či nedostatku pohybu. Tělo produkuje škodlivé látky, které nám „zanášejí“ a zatěžují organismus a my se jich musíme nějakým způsobem zbavit.
Udělejte si čas jenom pro sebe! Potřebujeme nejméně 3 měsíce na to, abychom tělo zregenerovali a postupně očistili od „balastů“, kterými jsme si ho zanesli. Vedle střev jsou zatěžována hlavně játra a ledviny. Všechny tyto orgány se významně podílejí na detoxikaci organismu. Musíme si uvědomit, že odstranění škodlivin je jisté odlehčení těla, ale pokud naše problémy a obtíže přetrvávají, je třeba navštívit odborníka a snažit se hledat příčiny. K nim patří i „moderní“ způsob myšlení (hazard s lákavým tajemnem, tolerance a popularizace nezávazného života, lehkomyslnost, výchova bez morálních a etických norem a pevných mantinelů, ..).
Zásady při čištění organismu:
- Pitný režim:
kvůli snazšímu vyloučení škodlivin a propláchnutí ledvin. Základem jsou 2 litry čisté vody denně!! Vědecké výzkumy poslední dobou prokazují, že vhodnější je voda z vodovodu než kupovaná v PET lahvích – navíc také mnohem levnější a dostupnější!! Velice účinný je také čaj z čerstvých kopřiv (nejlépe i z kořenů) – 2 šálky denně po dobu 3 týdnů. Kopřiva pročišťuje, je močopudná a dodává tělu živiny. Úplně vypusťte kávu, černý čaj, alkohol, limonády a slazené džusy.
- Stravování: víc luštěnin, přidat mladé výhonky rostlin, naklíčená semínka (řeřicha, sója, bambusové výhonky) do salátů, co nejvíc jíst čerstvou zeleninu. Citrusy patří mezi zázračné plody při pročišťování těla. Hlavně grep obsahuje hořčiny, které podporují trávení, má antioxidační účinky, posiluje imunitu, působí antisepticky a čistí organismus. Grepová vůně se často používá v aromaterapii k mírnění bolestí hlavy (spolu s mátou a levandulí).
- Pohyb: (procházka ostrým tempem, plavání, nordic walking, jízda na kole) rozhýbe tělo, pomůže s činností střev, zlepší prokrvení pokožky, posílí svaly. Denně zakomponujte do svého programu aspoň půl hodiny pohybových aktivit. Pomáhá to i psychice!
Třídenní detox. Někteří jedinci 1 den v týdnu přijímají pouze tekutiny, možností je zkusit očistné 3 dny (po poradě s lékařem).
1. den: Pijte jen čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy, kupované JEN ředěné 1:1 čistou vodou, dodržujte příjem 2 litrů čisté vody denně. Šťávy aspoň 3–5krát denně, mezitím čistou vodu. Žádný alkohol ani kávu!!
2. den: Po ránu a před spaním si dejte sklenku čerstvé ovocné šťávy nebo šálek bylinkového čaje (nejlépe spařenou čerstvou kopřivu, ne kupované čaje).
3. den: Posnídejte ovoce, ovocný salát a čerstvý jogurt s živými kulturami. Poobědvejte v páře vařenou zeleninu (brokolici, mrkev), povečeřte syrový zeleninový salát z listové nebo kořenové zeleniny dle vlastního výběru. Během celého dne pijte JEN čistou vodu!!
Slovo má odborník. Základem očistné kúry je pitný režim. Ledviny potřebují pořádně proplachovat, jinak se v nich usazuje hlen, ze kterého jsou později kameny a různé nádory. Doporučuji denně vypít 2 litry čisté vody. Vhodné jsou i čerstvé bylinkové čaje  a jejich směsi (bříza, jahodník, trnka, pampeliška, maceška). Protože základem detoxikace je vyčištění organismu od toxinů, přemnožených plísní a vyplavení nepotřebných odumřelých tkání, doporučuji užívat aloe vera (ovšem v nejčistší podobě a jen nalačno). Gel obsažený v listech této rostliny při pravidelném užívání upravuje trávení, má antiseptické účinky, doplňuje tělu důležité látky.
Další informace. Když se rodina po náročném týdnu konečně sejde pohromadě, každý z jejích členů se potřebuje uvolnit. A tak není divu, že se idylka společně tráveného víkendu může snadno kvůli nahromaděnému tlaku změnit ve stresující situaci. Stačí už jen maličkost, aby došlo k náhlému vypětí emocí. Proto zejména na začátku týdne přicházejí pacienti, kteří mají psychosomatické potíže způsobené stresem po víkendu. Často uvádějí bolesti hlavy, celého těla, páteře, žaludeční potíže. Jsou také náchylnější k chřipkám, virózám a angínám. Proto svým pacientům vždy zdůrazňuji, že nejlepší je prevence. Je třeba vést vyvážený život, v němž si najdeme čas i na sebe, své koníčky a přátele.