Vše o životě a pro život!!


Cvičení s gumou

Další krok ke zdravému srdci
Pohyb! Je blahodárný jak pro tělo, tak i duši. Pravidelné cvičení vám nejen pomůže cítit se dobře, ale také udrží příjem a výdej energie v rovnováze. Pomocníkem při cvičení vám může být gymnastická guma na cvičení, kterou můžete získat třeba v naší soutěži.
Lepšího spojence k formování postavy najdete jen stěží. Proč mají ve světě gymnastické gumy na cvičení takový úspěch? Protože fungují! Tady je pět důležitých věcí, které byste o nich měly vědět:
Kdo může s gumou cvičit?
Každý. Gymnastické gumy na cvičení se totiž do „fitek“ a domácností nastěhovaly z rehabilitačních center. Původně byly určeny pro pacienty po úrazech svalů. Postupně se ovšem ukázalo, že skvěle fungují na modelování všech partií těla (viz box 5 TOP CVIKŮ).
Záleží na kondici?
Začít můžete i v kondičním bodu „nula“, gymnastická guma vás postupně dostane do formy. Intenzita cvičení se totiž odvíjí od toho, jaký jí „dovolíte“ tah. Počítejte s tím, že budete postupně zvyšovat napětí. A bude vám to dělat radost.
Na co je to dobré?
Cvičení s gymnastickou gumou zpevňuje, posiluje a rozvíjí všechny svalové skupiny. Dobře zabírá i na nejproblematičtější partie těla. Navíc s ní lze cvičit stejně dobře v obýváku před televizí jako na lekci ve fitcentru pod vedením lektora.
Jsou nějaká úskalí cvičení?
Pokud budete provádět cvičení správně, pak žádná rizika nehrozí. Jestliže patříte mezi začátečníky, jsou pro vás výhodnější statické cviky, teprve pak je lepší přidat cviky s gymnastickou gumou v pohybu.
Jak se o ni starat?
Gymnastickým gumám neprospívá mastnota, intenzivní sluneční světlo nebo mráz.
Při cvičení si sundejte prstýnky, náramky a hodinky, zkontrolujte podrážku sportovní obuvi a také podlahu. Po cvičení gymnastickou gumu vždy rozvažte.
Když gymnastickou gumu na cvičení omyjete, má tendenci se slepovat.
Náš tip: Dobře vám pomůže dětský zásyp nebo obyčejná škrobová moučka.
JAK SPRÁVNĚ CVIČIT??
• proveďte zahřívací strečink
• zkontrolujte, jestli gymnastická guma není poškozená
• před začátkem cvičení se gymnastická guma mírně napne, teprve z této pozice se začíná cvičit
• všechny cviky se provádějí tahem, nikdy švihem
• při natažení gymnastické gumy VÝDECH, při povolení gumy NÁDECH – gymnastická guma však vždy zůstává v mírném napětí
• jestliže máte problémy s koleny, při cvicích určených pro nohy si gymnastickou gumu dejte nad kolena
Na ruce – bicepsové přítahy: Postavte se nohama na gymnastickou gumu. Nohy mějte od sebe na šířku boků. Uchopte konce gymnastické gumy a táhněte je nahoru pomocí bicepsů. Zastavte na vteřinu na vrcholu pohybu. Do výchozí pozice vracejte zvolna.
Na pomerančovou kůži – unožování: Položte se na bok na zem. Opřete se o loket, druhá paže se opírá o zem před tělem. Gymnastickou gumu svažte nakrátko (cca 40 cm) a navlečte na nárt ležící nohy a kotník nohy, která se bude zdvihat. Unožujte tahem vzhůru.
Na stehenní svaly – se židlí: Postavte se bokem k židli běžného typu a jednou rukou se jí zachyťte. Druhou rukou se opřete v bok. Stůjte rovně, ramena svěšená. Zkrácenou gymnastickou gumu navlečte na oba kotníky. Tahem unožujte do strany, ve vrcholném bodu pohyb na sekundu zastavte, do výchozí pozice se vracejte zvolna.
Na zadeček – zanožování: Lehněte si na břicho, lokty můžete překřížit a hlavu o ně opřít. Zkrácenou gumu navlečte na obě nohy (u kotníků nebo na nártech). Zanožujte jednou nohou tahem vzhůru – druhá zůstává položená na zemi, guma klade odpor. Nohy vystřídejte.
Na prsa – roztahování: Postavte se rozkročmo (nohy zhruba v šíři ramen). Gymnastickou gumu uchopte oběma rukama za konce. Paže přitáhněte k hrudníku ve výši ramen. Tahem napínejte gumu od sebe.
Doporučení NA DOMA:
• gumu nikdy nenapínejte proti obličeji
• počet opakování cviků je 10–50 v jedné sérii podle kondice cvičence
• sérií se doporučuje maximálně pět na každou partii těla, kterou chcete formovat
Kam pro inspiraci?
Volte webové stránky certifikovaných fitness center, abyste měly záruku, že jde o kvalitní prověřené cvičení. Dobře zpracované tipy najdete například na adresách: www.flora.cz čiwww.nadoma.cz.
Chcete mít kvalitní gymnastickou gumu doma?
Je to jednoduché! Stačí, když nám pošlete vaši fotku, na které jste zachyceni při jakémkoliv cvičení. Gymnastickou gumu včetně praktického návodu jak cvičit vyhraje 50 z vás! Soutěže se zúčastníte vložením fotografie na stránky www.nadoma.cz v sekci soutěže, kde najdete více informací.