Vše o životě a pro život!!


Detoxikace

Ráno se sotva vyplazíte z postele, pohled do zrcadla na unavený obličej je jako z hororu a celý den jste jako bez šťávy? Možná vašemu tělu vládnou jedy! Toxíny jsou jakékoli látky, které škodí, dráždí a díky nimž nemůže tělo správně fungovat. Pokud jich není příliš moc, tělo si s nimi poradí samo, ale když jsou v přesile, nedokáže je zpracovat a vyloučit a brání se různými způsoby. Únava, stres, vyčerpání, podrážděnost, neklid, ekzémy, alergie, poškození pokožky nebo vlasů, ucpané dutiny, potíže s imunitou nebo zažíváním, stálé nachlazení, plynatost, zarudlé oči nebo rýma můžou jasně říkat, že vaše tělo je na toxiny krátké a volá o pomoc.
Toxiny na každém rohu. Přečtěte si etikety potravinových výrobků. Těch emulgátorů, barviv a éček, kterými dopujete svůj organismus! Žijeme v prostředí, kde na nás toxiny číhají na každém rohu. Vzduch i voda jsou plné škodlivých látek a domácnost je zaplavená chemickými prostředky a barvivy.
Jedy se dají zkrotit. Vyhněte se chemicky upraveným potravinám, kupujte co nejvíce sezónního ovoce a zeleniny od pěstitelů a masa z biofarem. Obloukem se vyhněte uzeninám, ovoce a zeleninu pečlivě umývejte a z listové zeleniny odstraňte vnější listy. Na vodovodní kohoutky používejte filtry a pořiďte si domů co nejvíce rostlin, které umějí pohltit toxické látky ze vzduchu (břečťan, fíkus, palma). Snažte se do těla dostávat vitamíny C, E, A, zinek a selen, které ničí volné radikály.
Očistěte se v sauně. Pravidelná návštěva sauny posiluje obranyschopnost organismu, přináší uvolnění a odplavuje škodliviny z těla. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin (čisté vody), ochlazování těla studenou sprchou a odpočinek. Relaxovat byste měla zhruba stejnou dobu, po jakou jste se nahřívala v sauně. Saunování se ale vyhněte, pokud máte zánět žil, vysoký tlak, nemocné srdce, ledviny nebo epilepsii.
Nastartujte se bylinkami. Nejznámější, ale také nejúčinnější pročišťovací bylinkou jsou mladé výhonky kopřivy a listy smetanky lékařské. ideální je čtrnáctidenní kúr, kdy popíjíte 3x denně šálek bylinkového čaje. Ale účinné je i dopřát si každé ráno před snídaní sklenici čisté vody (příp. se šťávou z půlky citronu)! Bylinkáři doporučují čaje z jahodníku, maliníku,černého rybízu a břízy. tyto bylinky si můžete přidávat i do zeleninových vývarů.
Prokrvte pokožku. Pomocí kartáče z přírodních materiálů si masírujte pokožku. Pomůžete tak lymfatickému oběhu, který se rozproudí a rychleji vyplaví nečistoty z těla. začněte u nohou, pokračujte přes ruce až k oblasti kolem srdce.
Jděte na čerstvý vzduch. První jarní sluneční paprsky lákají ke sportu. A pohyb nejen odplaví toxiny, ale také rozproudí krev, zlepší náladu a navíc vám pomůže k vytoužené postavě. je jedno, jestli půjdete na svižnou procházku, zaběháte si nebo zajezdíte na kole. Důležité je, aby vás pohyb bavil a nebyl“za trest“.
Zásady detoxikace: Základem je pitný režim! Pijte hlavně čistou vodu (je prokázáno, že zdravější je ta z kohoutku než balená z obchodu), občas minerálky a čerstvé zeleninové či ovocné šťávy. Jezte ovoce, luštěniny, naklíčené výhonky, ořechy, jáhly a pohanku. Pokud se neobejdete bez masa, servírujte jen kuře, krůtu a ryby. Vynechejte kávu, černý čaj, kakao, limonády a džusy, bílé pečivo a těstoviny. Zapomeňte na cukr a maximálně omezte solení!! Vydržte 12 týdnů. Dvoudenní kúra zakončená kafíčkem a vepřo-knedlo-zelem opravdu nemá smysl. Než se do detoxikace pustíte, poraďte se s lékařem, který zná váš zdravotní stav. Drastický půst není detoxikace. navíc při něm ubývá svalová hmota i svalovina, takže ohrožujete srdce a přetěžujete organismus.

JARNÍ OČISTA - OD PŮSTU AŽ PO BYLINKY
Jíst zdravě, hodně pít a využít léčivou sílu bylinek – i tak může vypadat jarní detox. Po dlouhé zimě všichni vítáme první jarní sluníčko. S jarem ale přichází také jarní únava, různé virózy a další zdravotní problémy. Po chladných měsících bez slunečních paprsků a dostatečného pohybu je totiž náš organismus oslabený. Máme nedostatek vitamínů, zato ve tkáních se nám hromadí nadbytek toxických odpadních látek. A tak není divu, že se cítíme mnohem více unavení a také snadněji onemocníme.
Moudrost předků. V minulosti se lidé na počátku jara postili, změnili jídelníček ve prospěch rostlinné stravy, pili bylinkové čaje. Prostě očišťovali své tělo od škodlivin a snažili se mu dodat novou energii. Pokud chceme přivítat jaro plní zdraví, nové energie a také s mladistvým vzhledem, měli bychom si z nich vzít příklad. Sezónní očistné kúry jsou čím dál tím populárnější a navíc je z čeho vybírat. Od půstu přes bylinkové čaje až k potravinovým doplňkům.
Obecné zásady. Účelem očistné kúry neboli detoxikace je uvolnění škodlivin a jejich odstranění z těla. Zdravý člověk krátký půst či jednodenní pitnou kúru zvládne bez problémů, pokud ale trpíte jakýmkoli onemocněním, máte velkou nadváhu nebo jste ve špatné fyzické kondici, měli byste se vždy poradit s lékařem. Ten dokáže posoudit vliv detoxikace na vaše zdraví a doporučit vám případně jinou vhodnější variantu.
Z čeho vybírat. Jednodenní půst k očistě nestačí a delší půst je dobré konzultovat s lékařem. Změnu jídelníčku s vyloučením tučných potravin a sladkostí lze doporučit každému. Pitnou kúru můžete zkusit, pokud máte zdravé ledviny a netrpíte zadržováním tekutin. S bylinkovými čaji buďte opatrnější, zde se raději poraďte s lékárníkem. Protože nejdůležitější část očisty probíhá ve střevech, je dobré si pořídit přípravky, které na sebe dokážou škodliviny vázat. Při jejich užívání se vždy držte pokynů na příbalovém letáku. Samozřejmě nejlepší je využívat přírodní zdroje vitamínů a minerálních látek.
Vláknina z jitrocele – psylium působí ve střevech jako kartáč. Nabaluje na sebe škodlivé usazeniny, zvětšuje objem stolice a změkčuje ji a celkově zlepšuje trávení. Pokud začnete užívat vlákninu, je nutný dostatečný přísun tekutin (čisté vody). Délka kúry je minimálně 14 dní, dá se užívat také dlouhodobě.
Čajové směsi. Detoxikační čajové směsi seženete v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Vždy se o jejich použití poraďte s odborníkem a rozhodně nepřekračujte doporučenou dobu užívání.
Zelená řasa. Jednobuněčná zelená řasa chlorela obsahuje nejvíce chlorofylu ze všech rostlin. Je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a navíc dokáže z těla uvolnit a odvést škodlivé látky. Kúra s chlorelou je zcela bezpečná, kromě detoxikace vám pomůže zlepšit hladinu cholesterolu a také stav pleti.
Bylinky. Pokud se nechcete pouštět do komplikované kúry, zařaďte si alespoň do jídelníčku jarní zeleň. každý den po dobu 14 dnů povečeřte salát s řeřichou,listy pampelišky, ředkvičkami, kopřivou sedmikráskami či jarními trávami.
Potravinové doplňky. Pohodlnou cestu k očistě nabízí potravinové doplňky s bylinnými výtažky. Ideální pro detoxikaci a zlepšení imunity je například Energoton a kombinace Fytotonic + Vitatonic (ten snižuje hladinu homocysteinu, který je příčinou mnoha civilizačních chorob) z Missivy. Některé preparáty z lékáren mohou snižovat účinky například antikoncepce.
Křemík. Hitem poslední doby jsou gely obsahující křemík. Gel na sebe v trávicím traktu nabalí odpadní látky a se stolicí je dopraví ven z těla. Délka kúry, při které se gel bere jednou denně, je většinou 14 dní. Je dobré vyhledávat zeleninu a potraviny s obsahem křemíku.