Vše o životě a pro život!!


Mozek

Trénink pro váš mozek
Chcete být nejen krásná, ale i chytrá napořád? Duševní svěžest není zadarmo, musíte si udržet mozek aktivní!
Kde jenom je ten klíč? Jak že se jmenoval ten spolužák? Nebojte se, kdo trpí častěji drobnými výpadky paměti, nemusí mít ještě Alzheimerovu chorobu! To jen naše centrála myšlení hlásí SOS, protože jí něco chybí, je stresovaná nebo přetížená. Ale zapomnětlivost nemusí být osudová. Mozek je sice na vrcholu kolem 25. roku věku a pak už jen „ztrácí“, ale vhodným trénováním a posilováním paměťových stop si můžeme schopnost ukládat, uchovávat a vybavovat si informace udržet a zlepšovat. CO dělat pro to, abychom se cítili svěže a mozek nám fungoval tak, jak má?
Změny. Hodně myšlení dnes přenecháváme počítačům – počítání, formulování, překládání. Mozek je nevyužitý, ochabuje a zapomíná. Říká se tomu digitální demence. Jednotlivé stopy nejsou dostatečně využité a zakrňují. POMOC: Učit se nové věci, jako třeba jazyky nebo hraní na hudební nástroj, poznávat nové lidi, hledat nové informace na internetu – tohle všechno zastavuje ochabování mozku a podporuje schopnost uvažovat.
Chytrý pohyb. Vynikajícím tréninkem pro šedé mozkové buňky je pohyb: Ztrátě paměti ve stáří zamezí už 2,5 hodiny sportu týdně. Stačí svižná procházka na čerstvém vzduchu, nordic walking, plavání. Na sportování není pozdě v žádném věku, stačí se poradit s lékařem, jakou zátěž si můžete dovolit. Podle některých studií byl zaznamenán při pokusech se zvířaty růst nových buněk při pohybu.
Správná strava. Rostlinné oleje, hodně zeleniny, ořechy, ovoce, sklenka červeného vína denně – takhle nějak vypadá anti-aging kúra pro zdravý mozek. Středomořská strava významně snižuje riziko onemocnění demencí, kardiovaskulárními chorobami a dalšími nemocemi. Dejte si alespoň jednou týdně mořskou rybu a denně zeleninový salát. Olej používejte rostlinný (olivový či řepkový). Dobrým bodyguardem pro šedé buňky je také káva: Jako prevence demence stačí 1 šálek denně.
Uvolnění. Trvalý stres pumpuje do krve hormon jménem kortizol, blokuje schopnost myslet a pamatovat si. POZOR! Víte, že chronický stres usmrcuje nervové buňky? Pokud se stresu nemůžete bránit, alespoň jeho následky zmenšete: naučte se uvolňovací techniky, v práci častěji odpočívejte a občas si také dopřejte luxus nicnedělání.
Ochranný program. Zárukou dlouhé životnosti nervových buněk je resveratrol z hroznů a červeného vína. Tato přírodní látka je účinnou ochranou před nemocemi mozku. Symptomy demence zlepší také extrakty z listů ginkga biloby (doplňky stravy jsou běžně k dostání v lékárnách). Hvězdou mezi ochrannými látkami jsou omega-3 mastné kyseliny (hojně najdete například v mořských rybách – lososu a makrele). Navíc se zkuste přihlásit do kurzů trénování paměti. Setkání s profesionálními trenéry jsou zábavná a velmi účinná. Pomohou vám zvýšit sebevědomí, koncentraci, hbitost myšlení. Přitom způsob tréninku připomíná hry. Více informací získáte v České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Tak hodně štěstí a hbitý mozek!

Posilujte paměť!!
Podezřele často zapomínáte, kam jste dala klíče, nemůžete si vzpomenout, co že to vlastně hledáte, a vaše myšlenky nepříjemně těkají? Věnujte svému mozku pozornost a začněte o něj pečovat. Mozek je jako sval a pokud ho necháme zahálet, zleniví a začne vynechávat. Začněte ho trénovat. Poradíme vám, jak na to.
Myslíte podle toho, jak jíte! Vynecháte jídlo plné bílých cukrů a tuků – zatěžuje váš mozek a zpomaluje jeho funkci. Naopak vyvážený jídelníček s dostatkem omega-3 mastných kyselin, ve kterém by nenamyl chybět mořské ryby, ořechy či třeba kiwi, ho posiluje a pomáhá bojovat proti mentálním onemocněním od depresí po demenci.
Přidejte pohyb! Zařaďte do svého denního programu pár minut aktivního pohybu. Některé studie dokazují, že pravidelné cvičení zlepšuje paměť a pomáhá k jasnějšímu myšlení. Stačí 20 minut každý (druhý) den a v těle se při pohybu uvolní látky, které stimulují růst mozkových neuronů. Budete-li posilovat na čerstvém vzduchu, ocení váš mozek i přísun kyslíku.
Zapojte mozek! Luštění křížovek, hlavolamy, televizní kvízy, ale i náročnější společenské hry ho udrží v neustálém pohybu, takže nemá šanci lenivět. Nezapomeňte hodně číst nebo aspoň sledovat aktuální společenské dění. I to stimuluje váš mozek k činnosti.
Trik na paměť: Nevymlouvejte se na věk. paměť a bystrý úsudek vám můžou sloužit do konce života. Vyzkoušejte cvičení, které vás bude stát sotva pár minut, ale jeho efekt je skvělý. Představte si, co jste dělala před hodinou, včera, před týdnem, před měsícem a před rokem. Hezky jedno po druhém, ale do posledních detailů. Co jste měla na sobě, jak jste se cítila, jaký jste měla účes, kdo byl kolem vás, ..
Relaxujte! Odpočinek a spánek jsou důležité pro přehrání vzpomínek z prožitého dne a jejich uložení v paměti. Polední spánek dokonce pomáhá upevňovat dlouhodobou paměť.
Náš tip: Podle amerických odborníků 2 sklenice borůvkové šťávy denně zbystří mozek. Borůvky jsou totiž plné antioxidantů a dalších látek, které prospívají paměti.