Vše o životě a pro život!!
Péče o vlasy
Otazníky kolem vlasů – Co je pravdy na 10 nejčastějších tvrzeních o vlasech?
""Sto tahů kartáčem denně je ideálních!"" Pravdivé jen částečně. Každodenní kartáčování podporuje prokrvení pokožky a posiluje vlasové kořínky. Ale příliš intenzivní kartáčování může vlasy polámat. Proto dvacet tahů kartáčem denně bohatě stačí.
„Vlasy fénujeme raději z větší vzdálenosti!“ Ano, správně! Příliš horký vzduch vlasy vysušuje a ty jsou pak matné a křehké. Proto fén držte nejméně 20 cm od hlavy, tak vlasy nepoškodíte.
""Dobrý šampon musí pěnit!" Omyl! Intenzivní pěnění je pouze známkou toho, že přípravek obsahuje hodně mycích složek – které ovšem mohou odebírat vlasům potřebnou vlhkost. Více pěsticích účinků mají krémové šampony, které tolik nepění.
""Pramínky opticky zvětšují objem!"" Ano, správně! Barevné pramínky skutečně vykouzlí na pohled bohatší hřívu. Hezky vypadá kombinace světlejších pramínků po stranách a tmavších v ofině.
""Tužidlo vtáríme do celých vlasů!"" Jen částečně pravda. Normální pěnové tužidlo nanášíme po umytí rovnoměrně po celé hlavě. Vyjímka: pěnové objemové tužidlo, které se vtírá jen ke konečkům vlasů.
""Studená voda dodá vlasům lesk!"" Ano, správně! Při mytí se otvírá šupinatá vrstva vlasů. Proud studené vody ji zase uzavře a tím povrch vlasů uhladí. Díky tumu se potom vlasy zase hezky lesknou.
""Masku nanášíme od kořínků až ke konečkům!"" Chyba! U kořínků bývají vlasy většinou zdravé, protože nebyly ještě tak často myté a upravované. Proto stačí kúru nanášet jen po délce a na konečky vlasů. Pro rovnoměrné nanesení masky můžeme použít hřeben s řídkými tupými zuby.
""Natáčky vlasům škodí a lámou je!"" Opět jen částečně pravda! Natáčky bez nepřilnavé vrtsvy vlasy poškozují stejně jako příliš horký fén. Při častém používání je mohou opravdu polámat a vysušit. Ale s teflonovými natáčkami nebo s natáčkami z moderních plastů vykouzlíte svůdné lokny mnohem šetrněji.
""Vlasy stačí jen vymačkat dosucha!"" Správně! Důkladné tření zdrsňuje vrchní šupinatou vrstvu vlasů, ty se pak rychleji cuchají a ztrácejí lesk. Zvlášť jemné vlasy nešetrným „drbáním“ trpí. Proto je lepší vlasy do ručníku jenom jemně vymačkat a poté použít sprej pro snadnější rozčesávání.
""Pravidelným stříháním vlasy zhoustnou!"" Naprostá hloupost! U konečků jsou vlasy nejtenčí, proto při zkrácení u kadeřníka vypadají automaticky hustší. Pravidelné stříhání sice může zrychlit růst vlasů, rozhodně vám ale kvůli němu neporostou silnější vlasy.
OBJEM PRO VLASY
Příroda vám nenadělila husté kadeře? Nevadí! Poradíme, co s tím. Bohatý účes totiž můžete získat i tak.
1. Díky barvení: Takzvané proužky, melíry, prosvětlování nebo barva – uměle tónované vlasy jsou zkrátka vždy bohatší a lépe drží. Čím to? Chemické ošetření zdrsní povrchovou strukturu vlasů a ty pak na sobě přímo neleží a nesplývají tak. Nejlepší „nafukovací“ efekt přitom vzniká u blond proužků, protože vlasy se stávají oxtrémně porézními. To ale také znamená, že je nutné o barvené vlasy více pečovat. Minimálně jednou týdně aolikujte výživnou vlasovou kúru – nejlépe přes noc.
2. Díky kosmetice: Fixační laky, které se aplikují ke kořínkům, nebo pěny ve spreji pro větší objem jsou skvělými pomocníky, pokud chcete docílit extra bohatý účes. Většina kosmetických značek má ve své nabídce dokonce celou linii přípravků, určených speciálně pro větší objem vlasů. Ty se většinou starají o hustší efekt díky tzv. polymerům nebo speciálním silikonovým vláknům, které vlasy po celém jejich obvodu ovinou a tím je zesílí. Čisticí šampony a kondicionery zase obvykle sází na rostlinné extrakty, které posilují vlasy zevnitř.
3. Díky šikovnému střihu: Na krátkách, kompaktně střižených vlasech vykouzlíte větší objem mnohem snáze než na delších účesech. Hravě to jde například u výrazně sestíhaného klučičího nebo „uličnického“ sestřihu, jaký v době své největší slávy nosila herečka Meg Ryan. Vhodné jsou také všechny varianty klasického mikáda nebo stejně dlouhý účes, který dodá vlasům plnější a bohatší vzhled. Při stylingu delších vlasů se o objem postarají i větší natáčky.
4. Díky fénování: Chcete-li docílit bohatšího účesu fénováním, potřebujete ty správné kartáče. velmi vhodné jsou široké ploché a velké kulaté. Vlasy po umytí nejprve nechte trochu proschnout a naneste pěnové tužidlo. Pak přiložte přímo ke kořínkům široký kartáč a pramen vždy trochu nadzvedněte, foukejte a natahujte dorovna. Až budou vlasy skoro suché, natočte pramen po prameni na velký kulatý kartáč a vlasy na něm nechte zvolna vychladnout.
5. Díky zahušťování umělými prameny: Příčesky zajistí nejrychlejší a nejvýraznější efekt. Ve vybraných kadeřnictvích můžete vyzkoušet několik druhů zahušťování vlasů. Počítejte ale s tím, že jde o velmi náročný proces, který vás přijde na několik tisíc. Novinkou je metoda Systém Volume, která je rychlejší a určená hlavně pro docílení většího objemu. Nabízí ho výhradně pražské Studio Real. CHcete-li získat super účes doma, svépomocně, zkuste šikovné příčesky aplikované metodou „clip“ (k dostání na internetu od 1000 Kč), které se zhruba nad linií uší připnou k vlastním vlasům, a to velmi rychle a kdykoliv.