Vše o životě a pro život!!


SEX a svobodní - důvody k čekání

  Jednoho svěžího říjnového večera přivedl Justin Case, student posledního ročníku univerzity, svou dívku Lucy domů, aby ji představil sví rodině. Když jedli moučník, začali se bavit o blížící se studentské akci „Týden bezpečného sexu“, kterou Justin pomáhal plánovat. „Po areálu univerzity budou chodit lidé s kondomy připnutými na klopě,“ řekl a vesele se smál, dokud si nevšiml, že Lucy pozvedla obočí, rodiče jej probodávají odsuzujícím pohledem a jeho osmiletá sestra Prudence nasadila tázavý pohled. „Hej,“ zeptala se, „co je to klopa?“ Je-li Prudence stejná jako většina osmiletých děvčat, bude před pubertou nejen vědět víc o kondomech než o klopách, ale také uslyší nesčetněkrát následující sexuální zvěsti: 1/ Pokud nemáš sex pravidelně, je s tebou něco v zoufalém nepořádku. 2/ Pokud jsi byl-a s někým na několika schůzkách a navzájem se přitahujete, je pak sex obvyklý a normální. 3/ Pokud čekáš se sexem na manželství, musíš být buď náboženský fanatik nebo společensky nemožný. 4/ Protože mimomanželský sex je normální, přirozený a nezbytný, je velice, velice důležité z domu nevycházet bez kondomu. 5/ Sex je dobrý, zábavný a uspokojující. A protože ve světě není moc dobrého, zábavného a uspokojujícího, je jakýkoli sex s kýmkoli správný, pokud jde o vzájemný nebo skupinový souhlas, pokud nikdo nedobrovolně neotěhotní a nikdo nepřijde k úrazu. Tato prohlášení s sebou bohužel nesou spoustu problémů pramenících ze „sexuální revoluce“, která začala v 60. letech dvacátého století: 1/ Miliony lidí mají pohlavní styky v době, kdy jsou nedospělí, nepřipravení nebo dokonce nedobrovolně. Každá 5. žena zažije ve svém životě nedobrovolný sex. 2/ Miliony žen otěhotní neúmyslně. To je nutí dělat zoufalá rozhodnutí, která trvale mění jejich život. 3/ Miliony manželských párů bojují s problémy, které pocházejí z předchozích sexuálních zážitků jednoho nebo obou z nich. 4/ Miliony mladých lidí ztrácejí zdraví nebo i život díky sexuálně přenosným nemocem, přestože chtěli JEN strávit „pěkné chvíle“ v posteli. Sex je opravdu nádherný, mocný a důležitý, ale může také přinést zklamání, nemoc nebo pohromu. Je příliš nádherný, než aby se zmařile rozhazoval. Je příliš silný, než aby se s ním zahrávalo. A jistě by se kvůli němu nemuselo umírat. Jako rodinný lékař jsem viděl příliš mnoho lidí, kteří si mysleli: „To se mi nemůže stát!“ Dnes jsou však velmi nešťastní, protože vidí důsledky svých sexuálních omylů. Chci vám tu předložit názor, který může na konci 20. století znít dost radikálně, ale zároveň má základní význam: Klíčem k nádhernému, opravdu osvobozujícímu sexu JE čekání na tu pravou osobu, pravé místo a pravý čas = čekat na trvalý vztah, který je zakotven v manželství, a na jednoho partnera!!
Čekat se sexem na manželství! Jste blázen?
Ne, právě naopak! Mít mnoho sexuálních vztahů, ať už postupně nebo současně, se podobá ruské ruletě. Nikdo neočekává prohru, ale mnozí prohrají. Zamyslete se nad následujícími fakty: Před 30 lety studenti na průměrných středních školách ve zdravovědě diskutovali o 2 sexuálně přenosných nemocech (STD): syfilis a kapavka. Hovořilo se o nich jako o možném nebezpečí, které při troše penicilínu zmizí, když se léčí včas. Sexuální hříště 60. a 80. let se stalo džunglí, oplývající cizokrajnými, nebezpečnými a nevyléčitelnými infekcemi. Kapavka se stala zákeřnější, ošklivější nemocí, velmi odolnou vůči penicilinu. U žen působí vážné pelvické infekce a jizvy ve vejcovodech až k úplnému zničení reprodukčních orgánů. Syfilis (téměř se z něj stal mizející druh STD) se nyní vrací ve velkém a dnes se vyskytuje v rozsahu, jaký nebyl zjištěn od roku 1940. Neléčena vede m.j. k vážným zraněním mozku a srdce, nebo i usmrcuje. Chlamydie nakazí asi 30 – 40 % sexuálně aktivních mladých lidí. U žen může zvolna ničit vejcovody a úplně tak zabránit otěhotnění nebo jsou příčinou nebezpečného mimoděložního těhotenství, které vyžaduje akutní operaci. Další možná onemocnění STD – virového původu mají nepříjemné vlastnosti: Když se jednou ocitnou na palubě, už z ní nevystoupí a dokonce mohou loď potopit. Herpes simplex infikuje nejméně 25 % sexuálně aktivních dospělých jedinců. Vznikají při něm puchýře, které působí mírné obtíže nebo velké problémy. Tyto potíže přicházejí a odcházejí opakovaně po mnoho let. 2 ze 3 novorozenců, která se nakazí tímto oparem od svých matek, zemřou. Většina těch, kdo přežijí, bude vážně tělesně postižena. Lidský papilom virus (HPV) je v USA asi nejčastěji sexuálně přenosný mikroorganismus. Způsobuje měkké „venerické bradavice“, které jsou spojovány s rakovinou pohlavních orgánů. Přibližně 7.000 žen v USA umírá na rakovinu pohlavních orgánů v souvislosti s HPV. Hepatitida typu B je zánět jater, který může být pohlavně přenosný. Nemoc se může zastavit sama nebo trvá celé roky. Může vést k některým velice nepříjemným nebo dokonce smrtícím komplikacím včetně rakoviny jater. Virus nedostatečné lidské imunity (HIV je přenášen více než 1 milionem Američanů. U více než 180 tisíc z nich se projeví syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Vývoj od tiché infekce viru HIV k úmrtí se zdá být nevyhnutelný. V USA zemřelo na vir HIV přes 100.000 lidí a na celém světě umírají miliony. Tito lidé umírají s nepředstavitelně složitými infekcemi a rakovinami, často doprovázenými chřadnutím, průjmem a ztrátou intelektu. Chceš slyšet něco opravdu děsivého? Všechny tyto i jiné nemoci mohou být přeneseny během pohlavního styku lidmi, kteří ani nevědí, že jsou infikováni. Nevypadají jako nemocní, cítí se bezvadně a mají požitek ze sexu, ale nevědí o tom, že jsou smrtonosnými zbraněmi.
„Ale já praktikuji bezpečný sex“
Všimli jste si, že nikdo dnes už neříká „bezpečný sex“? Navzdory nakažlivému žalu a hrůze z STD jen velmi málo lidí dnes přijímá jasnou skutečnost: Tyto nemoci by mohly být naprosto odstraněny, kdyby ještě neinfikovaní lidé počkali se sexem až na manželství, našli a vzali si jednoho partnera a zůstali si věrní po celý život!! Ti, kdo stále mluví o „bezpečném sexu“, to považují za nemožné. Mít „bezpečnější“ sex obvykle znamená zavedení těchto bezpečnostních opatření: 1/ Omezit počet sexuálních partnerů. Méně partnerů snižuje riziko nákazy. ALE smrtelná nemoc se může přenést jediným pohlavním stykem s 1 nakaženým partnerem. 2/ Znát sexuální historii partnera a vyhnout se pohlavnímu styku s osobou, která měla mnoho partnerů. ALE jak si můžete být jisti, že vám váš budoucí partner poví vše ze svého sexuálního života, zvláště za předpokladu, že je co skrývat? A jak zjistíte, jak na tom byly jeho partnerky (její partneři) a partneři jeho partnerek (partnerky jejích partnerů)? Z hlediska nakažlivé nemoci nemáte pohlavní styk jen s tím současným partnerem, ale i s jeho dřívějšími partnerkami a s jejich partnery atd.Je snad možný průzkum takové sexuální historie uprostřed žhavého rande? Zde je scéna z bestselleru, který ještě nebyl napsán: Když se její ruce ovinuly okolo jeho pasu, ucítila jeho horký dech na svém krku a on zahlédl odraz měsíčního svitu v jejím toužebně upřeném pohledu. Jejich vášeň se stupňovala a ona vytáhla poznámkový blok a broukla: „Tak mě napadá, Harolde, mohl bys mi povědět něco o své první sexuální partnerce? Která to byla a jaká byla? A pak, co se stalo na univerzitě, když jsi byl na koleji? No a jak to bylo s tebou na postgraduálním studiu,…“ 3/ Vždycky používejte kondom. ALE co když on jej nechce použít (někteří muži mají pocit, že používání kondomu při pohlavním styku je jako koupel v ponožkách)? Co když to praskne? Při 10-15 % selhání ochrany nebyly kondomy nikdy považovány za nejspolehlivější ochranu před otěhotněním. A platí, že kam může sperma, tam může i chlamydie, opar, HIV a všechny ostatní nemoci.
Je „bezpečnější“ sex bezpečný??
Před vstupem do sexuálního vztahu je dobré položit si několik otázek: 1/ Kdybyste se dověděli, že váš partner má nějaké nebezpečné nebo dokonce smrtelné onemocnění, svěřili byste svůj život a zdraví kondomu? 2/ Kdyby váš partner byl nakažen HIV, zdálo by se vám, že vaše šance 1 : 10 je přiměřená naděje? V džungli STD je opravdu bezpečnější, když kondom použijete, než když jej nepoužijete. Ale nejbezpečnější je vyhnout se této džungli úplně.
Stále ještě nejste přesvědčeni? Tak si vzpomeňte na to, jak dojde k početí dítěte
Navzdory rozšířené dostupnosti kondomů, spermicidů a antikoncepčních pilulek nejsou vždy při rozpálené vášni tato opatření na kontrolu porodnosti brána vážně. A pokud ano, nefungují vždy tak, jak mají. Více než 40 % ze tří milionů nechtěných těhotenství, k nimž dochází každoročně v USA, má svůj počátek při použití některé z antikoncepcí. Když žena jedou otěhotní, už nikdy není stejná. Těhotenství nelze ignorovat. Jsou jen dva možné scénáře: 1/ Dítě se narodí; 2/ Dítě zemře před narozením, záměrným či přirozeným potratem. Není jednoduché vypořádat se ani s 1 konečným výsledkem. Jde-li o život člověka, neexistuje tu žádné rychlé a snadné řešení. Když žena dá dítěti život a vychová je, její čas předmět zájmu se na několik let nutně změní. Pokud dítě porodí a dá ho k adopci (to vyžaduje značnou dávku odvahy), stejně neunikne fyzické a citové bolesti. Dítě se možná ocitne v milující náruči, ale matka na ně nikdy nezapomene. Pro mnohé ženy jsou tyto možnosti velmi nepříjemné, a proto žádají o potrat. Zdá se, že jde o jednodušší řešení problému. Naneštěstí mnohé z nich později zjistí, že to, co bylo zničeno, se více podobá malému človíčku než neforemnému chomáči tkáně. A protože aspoň jedna ze čtyř žadatelek o potrat ví, že je to nemorální, tisíce z nich pak žijí s bolestivou, dlouhodobou lítostí. Zvlášť, je-li zákrokem nebo následnou infekcí vyloučeno další početí dítěte. 
To nás vede k důležitému varování, určenému ženám (muži, čtěte na vlastní nebezpečí)
V sexuální revoluci ženy byly a stále jsou těmi, kdo ztrácejí: 1/ Když dojde k nechtěnému těhotenství, žena si obvykle balí kufr a vlastně vždy zaplatí daleko více než její partner. 2/ S výjimkou syfilis a AIDS způsobují onemocnění STD ženám mnohem těžší následky než mužům. 3/ Když ženy přijmou filozofii Playboy, že sex je rekreace, vymění mnoho sexuálních setkání za .. NIC. Žádný trvalý vztah, žádná věrnost, žádné bezpečí, žádná rodina a možná ani žádné děti (pokud se od partnera nakazí nějakou pohlavní nemocí). Proto když váš partner začne reptat a říkat známé věty, jako třeba: „Kdybys mě opravdu milovala, spala bys se mnou; Když nebudeš chtít, najdu si někoho, kdo bude ..“. Hádejte, čí zájmy má na srdci. Pokud říkáte, že vaše, zkuste hádat znovu. Je čas se poučit!!
Opravdu to všechno zní puritánsky. Máte něco proti sexu??
V žádném případě, naopak: 1/ To, co opravdu sex znehodnocuje, je myšlenka, ,že pohlavní styk nemá větší význam než dobré jídlo nebo rychlá jízda autem. 2/To, co snižuje sexuální uspokojení, je příležitostná soulož, při které citový vztah hraje malou roli nebo zcela chybí. Písničkář Michael Johnson rozprávně vystihl: „Těla na tělech jako sáčky na polici. Lidé jen využívají druhé k milování sebe samých.“ 3/ To, co lidé při mimomanželském sexu ztrácejí, je příležitost k prožití mnohem větší radosti,než přináší bezprostřední smyslový prožitek. Sex může a má vytvářet silné pouto, nejpevnější pojivo vztahu mezi 2 lidmi. V prostředí stálého a veřejného závazku může být sex prožíván, zkoumán a živen bez pocitu viny, bez strachu z neblahých následků, bez dohadování, obchodování a smlouvání. Přemýšlejte nad následujícími kontrasty: 1/ Představení vs. přijetí: Pro některé je sex jako neustálá soutěž. Dejte „správnou“ odpověď a zazní gong. Vyhrajete 1 kolo a můžete hrát znovu. Odpovíte-li špatně, minete-li značku, ozve se bzučák. Jednoduše vás doprovodí k východu, zatímco další soupeř sklízí potlesk. A zvláště ženy, které umí zahrát dobré divadlo, se mohou stát mistrovskými herečkami – ale na jevišti jsou jen po dobu své role. Bohužel, předstíraný požitek je něco úplně jiného než požitek skutečný. Nyní si předsvite sex bez strachu z odmítnutí, kdy potěšení a povzbuzení vašeho partnera či partnerky je vaším hlavním cílem, kdy se může provedení stále zdokonalovat, protože nehrozí jeho odmítnutí. „Bezpečný sex“ by měl znamenat mnohem více než jenom osvobození od strachu z nakažlivého onemocnění. 2/ Podezření vs. důvěra: Když jeden nebo oba partneři mají mnoho předchozích zkušeností, kde mají záruku toho, že dnešní spojení není jen další položkou v řadě trofejí? Důvěra se skutečně stala tak vzdálená sexuálnímu hříšti, že slova „důvěřuj mi“ jsou frází, kterou vysloví dravec doufající, že vyhlédnutá kořist je tak hloupá, že nevybuchne smíchy. 3/ Vina vs. svoboda: Věřte tomu nebo ne, ale mnozí lidé stále věří, že slova „správně a špatně“se týkají i sexuálního chování. I při tom nejkratším pohledu na židovsko-křesťanské hodnoty nemůžeme přehlédnout důležitou skutečnost: Stvořitel sexuality má zájem na tom, kdy a s kým. Není to proto, že je sex špatný, ale právě naopak; protože je to tak mohutná a mocná síla v nás a jediná oblast, kde se můžeme podílet na tvoření života. Sex je nádherný Boží výtvor, který bychom neměli zahazovat. Náhodný pohlavní styk je opravdu totéž, jako potažení dna ptačí klece originálem Mony Lisy. I bez odkazu na Stvořitele by starost o zdraví ostatních měla stačit k zastavení většiny sexuálních dobrodružství, která jsou naplněna sobectvím. 4/ Jedinečnost vs.srovnávání: První pohlavní styk můžete mít jen jednou. Páry, které čekají se započetím sexuálních zkušeností na manželství, mohou o svatební noci prožívat extatický čas objevů a spojení, i když techniky ještě nejsou dokonalé. To se může zlepšit dostatečně rychle a příjemně. Pro ty, kdo už zkoušeli jiné nebo sebe navzájem, je svatební noc jako když najdete na Štědrý den svoje vánoční dárky už rozbalené. A co když váš nynější partner není tak sexuálně dovedný jako některý dřívější? Ty vzpomínky se prakticky nedají potlačit.
Ale jak mám vzdorovat tomu tlaku? Každý, koho znám, sex praktikuje
Na rozdíl od populárního přesvědčení je mnoho svobodných lidí, kteří čekají na ten správný čas. Pohlavní styk není dýchání – dá se bez něj zůstat naživu.Ale protože tato cesta není jednoduchá, zapamatujte si následující: 1/ Ještě před vaším rozhovorem, či schůzkou, před vstupem do vážného vztahu se rozhodněte, že se sexem začnete až svatební nocí a ne před ní. 2/ Své důvody si jasně uchovejte v mysli. Vy čekáte, protože chcete prožívat radost ze sexu, nechcete riskovat závažnou chorobu, neplánované těhotenství a deformované vztahy. 3/ Udržujte svůj nejdůležitější sexuální orgán – mozek – čistý. Sexuálně orientované filmy a videa, podobně zaměřené texty rocku a rapu nebyly vytvořeny k utvrzení vašeho zdraví a k vašemu prospěchu. Pornografie s neuvěřitelnou tupostí propaguje obscénní sex, znásilnění a zneužívání. 4/ Vyhýbejte se situacím, které zvyšují riziko nehody. Uvědomte si, že sexuální pocity vzrůstají jako rychlost auta jedoucího dolů po strmém kopci. V kavárně se brzdí daleko lépe než na gauči. 5/ Alkohol a drogy zamlžují soudnost a oslabují pevná rozhodnutí. Zůstaňte střídmí. 6/ Nebuďte obětmi pro sexuální podvodníky a balamutící hry. Pamatujte si některé odpovědi na otřepané věty, které stále letí: „Sex nás sblíží“ (nesblíží). „Sex obohatí náš vztah“ (Ne, sex se stane centrem pozornosti a potom zadusí všechno ostatní). „Kdybys mě miloval-a, udělal-a bys to“ (Kdybys nemiloval-a, nežádal-a bys to). „Jenom jednou“ (Nikdo nechce sex „jen jednou“).“Chci ti dát něco na památku“ (jako například opar, HIV, těhotenství,..). „Jestli nechceš, najdu si někoho, kdo bude chtít“ (Doufám, že vám bude spolu dobře).
Co když už je pozdě?
Nikdy není pozdě. Mnozí lidé, kteří jsou po jednom nebo více sexuálních zkušenostech smutnější, ale také moudřejší, nyní čekají na bezpečí manželského vztahu. Jinými slovy: Dnešek je prvním dnem zbytku tvého sexuálního života.
Jestli stále ještě nejste přesvědčeni
Jestliže stále trváte na tom, že sexuální dobrodružství jsou nezbytná pro život, svobodu a honbu za štěstím,. Ujistěte se, že máte zaplaceno životní a zdravotní pojištění. Váš život bude v ohrožení s kondomy i bez nich, vaše zdánlivá svoboda se stane spoutaností a vaše honba za štěstím skončí jako honba za větrem.

Další četba (pokud potřebujete další důvody)
1/ Why Whait? Napsal Josh McDovel a Dick Day (San Bernardino, HJerre´s Life Publisher, 1987). Rozvíjí problémy nezakončené zde a připojuje i svědectví mnoha lidí, kteří z vlastní zkušenosti hovoří o tom, jaké následky jim přinesl postoj „Proč ne?“
2/ Sexuality and Sexually Transmitted Diseases napsal porodník/gynekolog Joe S. Mc Ilhaney Jr. (Grand Rapids, Michigan, Baker Book House, 1990). Vynikající přehled zneklidňujícího světa sexuálně přenosných nemocí

1. Kor. 6.18-20 „Utíkejte před smilstvem! Každý hřích, který člověk udělá, je mimo tělo. Kdo však smilní, hřeší proti vlastnímu tělu! A nebo nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, kterého máte od Boha; nejste sami svoji! Byli jste přece vykoupeni za cenu. Oslavujte tedy Boha svým tělem i duchem, což obojí je Boží!“
2. Kor. 7.1: „Když tedy máme tato zaslíbení, orosťme se od každé poskvrny těla i ducha a v bázni Boží konejme spasení“
Řím. 6.11-13: „Tak i vy se považujte za mrtvé hříchu a živé Bohu v Kristu Ježíši, našem Pánu. Ať tedy v vašich smrtelných tělech nevládne hřích, tak abyste ho poslouchali v jeho žádostech! Také nevydávejte své údy hříchu za nástroj nepravosti, ale vydejte je Bohu za nástroj spravedlnosti!“ 

Další doporučená četba:
1/ Intimně před manželstvím? (Walter Köhler)
2/ Jak najít životního partnera? (Lubomír a Věra Ondráčkovi)
3/ Sex, vina a odpuštění

(Paul C. Reisser)