Vše o životě a pro život!!


Reality show

Nevíte si rady s realitou svého života? Je příliš obyčejná a nudná? Co takhle prožít něco vzrušujícího, překvapivého, peprného? Něco, při čem se vám bude tajit dech očkáváním, nebo aspoň zvedne adrenalin? Opustit své trable azůstat přitom v teple svého televizního křesla se sáčkem promaštěných, nicméně skvěle kořeněných chipsů? Je tu řešení: zkuste reality show! To nám v Čechách ještě chybělo! Předpokládám, že všichni věfí, o co jde. Ale přece jen strčný nástin show typu Big Brother, VyVolení:  komerční televizní kanál vyhlásí konkurz, vybere se skupina jedinců a ta je pak umístěnado luxusního objektu, kde žije na společné velké "hromádce" několik týdnů. Plní drobné úkoly, které pro ni tvůrci show promyšleně připravují. Několik desítek kamer 24 hodin denně slídí po každém pohybu a slovu, a to naprosto všude. Pravidelně se diváci mohou podívat na sestřih nejzajímavějších záběrů nebo sledovat pořad on-line. Svými hlasy postupně vylučují účastníky, kteří se jim nelíbí. Kdo zůstane poslední, je vítěz a získá astronomickou sumu peněz.

Očekávání vyjímečného. Show má ohromnou diváckou sledovanost. Co je tak zajímavého na tom, jak někdo snídá, čistí si zuby, povídá u vína nebo si pinká míčem? Je to tím, že v každém z nás je kus šmíráka? V skrytu duše doufáme, že při čištění zubů zapůsobí ponorková nemoc a my uvidímenějaký pěkný konflikt. Porvou se ti dva? Budou si nadávat jen tak obyčejně nebo nasadí těžší kalibr? Padnou dneska zábrany po druhé lahvi šampaňského? Oblíbenost spočívá v očekávání něčeho vyjímečného. Chceme vidět a zažít něco zvláštního - něco, co nás zaskočí, překvapí, ohromí. Na rozdíl od těch nejerotičtějších nebo nejkrvavějších filmů tohle je "realita". Budeme sice pohoršeně kroutit hlavou nad pokleslostí soužěte, tvůrců i účastníků, ale nedá nám, abychom se aspoň občas nepodívali, kam až to všechno dospělo. Tohle tvůrci pořadu dobře vědí, a tak brnkají na divákovu skrytou strunu.

Soudit a odsuzovat. Dalším faktorem je, že divám může realitu ovlivňovat. Neplynou pro něj z toho žádné závazky ani zodpovědnost. Nemusí se namáhat ani nosit svou vlastní kůži na trh. Má tuhle možnost soudit a odsuzovat, vyřknout ortel nad těmi, kteří se mu nelíbí. Stačí k tomu palec a SMS. Tento druh zábavy není tak docela nový. Provozovali ho třeba staří Římané ve svých arénách, kdy při reálných soubojích šlo soutěžícím o život. I tady mohl divák jediným pohybem palce rozhodnout o osudu jedince. I kontext, ve kterém se tento druh zábavy rozvíjí, je podobný. Stejně jako v době vrcholné antiky, máme i my dnes dostatek, ab dokonce blahobyt. Už nám nestačí kečupová krev nebo hraný sex. Chceme realitu! Kdo ví, co bude, až se nasytíme televizního šmírování!
Falešná reality show. O co doopravdy jde? O peníze, o moc, o manipulaci, o naplnění skrytých tužeb? Ve skutečnosti jde o falešnou "reality show", která se hraje po celém světě od pradávna. Jde o záměnu reality za náhražku. Jakkoli nás reklamy ubezpečují, že uvidíme realitu, je jasné, že televizní reality show navzdory svému názvu realitu neukazují. Vše, co se odehrává před zraky diváků, je realitě na hony vzdáleno. Rozhovory, které soutěžící spolu vedou, radosti, které prožívají, problémy, které řeší. Není to realita, ale náhražka,a my to víme!

Božská reality show. Pravá realita zve anutí člověka, aby se zamýšlel nad otázkami po původu a smyslu života. Hledání toho, který je Stvořitelem celého vesmíru, všeho živého i neživého, tebe i mne. Očekáváme-li něco vzrušujícího, neočekávaného, něco, co nám vyrazí dech, nebudeme zklamáni. Můžeme najít nesmírné bohatství a na konci věčný život. To je Božská reality show!

Přepnout na jiný kanál! Jenže člověk Boha Stvořitele nehledá. Místo toho vyhledává stále nové a další náhražky, aby došel rozptýlení nebo uspokojení. Nikdy však nebude nasycen. Naše realita je v určitém smyslu směšná ve svém pachtění a zároveň tragická v konečnosti lidského bytí. Ale Boží reality show tragicky nekončí. Dobrou zprávou pro člověka je, že se Bůh rozhodl lidskou realitu vykoupit. Udělal to zvláštním způsobem, tak jak to vyžadovala zvláštní lidská situace. Osobně do ní vstoupil narozením Spasitele Ježíše Krista. Osud člověka tak není nezrvatný, nemusí končit tragicky. Nikdo, koho realita vlastního života pokládá na lopatky, si nemusí zoufat. Nemusí se utíkat k chabým náhražkám. Může svěřit svůj život milujícímu Bohu Stvořiteli. Musí však vylézt z falešného pohodlí ¨svého televizního křesla, odližit chipsy a přepnout na jiný kanál. Bůh mu v tom přetěžkém úkolu pomůže. Končím tedy tak, jak jsem začal: Nevíte si rady se svou realitou? je tu řešení! Svěřte realitu svého života Bohu a poté se dobře dívejte na jeho show, na jeho dramaturgii spásy. Jste v přímém přenosu. 

"Bůh pohlíží na lidi z nebe, chce vidět, má-li kdo rozum, dotazuje-li se po Boží vůli." (Žalm 53.3)