Vše o životě a pro život!!


Všechno má svůj čas!

Když jsem ji před půl rokem potkal, překypovala zdravím, dobrou náladou a optimismem. Na otázku: "Jak se máš?" se rozzářila a pochlubila se: Dcera bydlí u svého přítele v rodinném domku. Zařizují si hnízdečko. Koupili si auto, počítač, video, .. zkrátka všechny ty moderní vymoženosti. Svatbu zatím neplánují, stejně je to jen kus papíru. Hlavně, že si dobře rozumí!" Dnes jsem ji téměř nepoznal. Hodně zestárla a ve tváři měla útrpný výraz. "Stalo se něco? Nejsi nemocná?" zeptal jsem se jí. "Ale, ani se neptej," odpověděla. "Dcera přišla do jiného stavu a přítel ji přemluvil, aby šla na potrat. Když se vrátila z nemocnice, měla kufry sbaleny přede dveřmi. O všechno přišla, protože všechny peníze investovala do domu, který jí nepatřil. Mě z toho ranila mrtvice, nevím, co s námi bude." Pokrčila rameny, otočila se a pomalým krokem bez rozloučení odešla.

Všechno hned. Naše doba nás vede k tomu, že jestli je něco dobré, všichni usilujeme o to mít to hned. Jídlo ohříváme v mokrovlnce, dopisy posíláme e-mailem, nakupujeme na půjčky, .. Děláme vše pro to, aby nás čas nijak neomezoval Naše mentalita "udělej to hned" nesmírně ovlivnila i to, kdy začínáme s někým chodit. Stále klesá věk dětí, které se zaplétají do různých partnerských vztahů a velmi brzo začínají se sexuálním životem. Když mladí lidé začnou takto předčasně žít, málokdo ze starších jim poradí. Co vlastně může takový dospělý člověk říct, když sám žije stylem "všechno hned?"

Moderní názor. V dnešní době převládá názor, že je dobré, když mladí lidé začnou spolu žít v 1 domácnosti, tzv. "na hromádce". Prý lépe poznají, jestli se k sobě hodí, a tak se vyvarují zklamání v manželství. Ale realita je naprosto jiná. Partnera opravdu poznáš až v manželství, kdy se odkládají všechny masky a člověk se ukáže opravdu takový, jaký je. Každý člověk vnitřně touží po lásce a porozumění, potřeba blízkého člověka se však často zužuje jen na sexuální oblast. Konzumní způsob života se promítá i do vztahu k druhým: "Sice ještě na to nemáš, ale to nevadí. Pojď a užívej si, zaplatíš později!" A opravdu to tak potom bývá - ZAPLATÍ později a velmi draze!!

Biblické principy. Proč takhle žijeme? Asi proto, že přijímáme postoj okamžitého uspokojení. Ztratili jsme pojem o biblických principech jednotlivých životních období. Jako se jasro a jeho úloha liší od podzimu, mají i jednotlivá období našeho života své důrazy, zaměření a krásu. Každé období v sobě nese své jedinečné poklady. Nemůžeme přeskočit jedno období, abychom si užívali jiné. Zemědělec také nemůže urychlit jaro. Každé období staví na tom, co vybudovalo předchozí období. Bůh, náš Stvořitel, pro nás připravil mnoho krásného. Chce nám to dát, ale až v určitých obcobích našeho života. Chybujeme, když to dobré z jiného období života si chceme užívat hned. Předmanželský sex je dobrý příklad tohoto principu. Sex sám o sobě je nádherný, ale když si ho dopřáváme jindy než v manželství, děláme velkou chybu. Jako kdybychom trhali nezralé ovoce nebo květinu, která ještě nerozkvetla. Naše pokusy urychlit Boží načasování mohou zničit krásu jeho plánu pro náš život. Neměli bychom si něco brát hned jen proto, že je to dobré! Nesmíme zapomínat, že správná věc v nesprávnou dobu je špatná!

Všechno má svůj čas! Načasování mnoha vztahů můžeme přirovnat k situaci, kdy si jdeme koupit oblečení a přitom nemáme peníze. I když si najdeme šaty, které nám dokonale padnou, nemůžeme je mít. Dokud 2 lidé nejsou připraveni na zodpovědnost závazku, měli by se spokojit jen s přátelstvím a na intimitu by si měli počkat. Trpělivost jim nezpůsobí žádný hendikep ve vztazích, spíše naopak. V přátelství se mohou učit jednat s druhými lidmi, mít o ně zájem a učit se s nimi sdílet svůj život. V přátelství také mohou lépe poznávat charakter druhých a budou si uvědomovat, jaké vlastnosti by si jednou u svého partnera přáli. Vyjděme si tedy vzájemně vstříc a ve vlastním zájmu "nenakupujme" předčasně!"

Dokonalý plán. Bůh má s naším životem dokonalý plán a do něj patří i manželství. A je-li to tak, pak někde na světět je někdo, kdo se k tobě bude dokonale hodit. Vím, že se víra v Boha dnes "nenosí", ale mnoho generací před námi potvrdilo, že Boží pravidla jsou platná v každé době. Opravdové manželství, které je plné porozumění, odpuštění a nesobecké lásky, lze prožít jen s Boží pomocí.

Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí. Láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit a nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatností, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoli, láska vydrží. Láska věří, láska má naději, láska vytrvá! (Biblie, 1. Korinstkým 13.1-7)