Vše o životě a pro život!!
Nehrozí vám osteoporóza?
Mgr. Kamila Poslušná, MUDr. Filip Hudeček
Nesprávný životní styl má vliv na zdraví celého organizmu. Podstatnou část lidského těla tvoří kostra, jejíž stav je také velkou měrou ovlivněn tím, jak se stravujeme a pohybujeme. Jedním ze závažných onemocnění postihujících pohybový aparát je osteoporóza. Jedná se o metabolické onemocnění kostí, postihující stále více lidí na celém světě. I když je toto onemocnění častější u žen, výskyt u mužů se stále zvyšuje. Prevence této nemoci je často zaměřena až na ženy po menopauze, když už se často objeví sklony k tomuto onemocnění nebo první známky úbytku kostní hmoty. Nejdůležitější je však prevence primární a to v dětském věku a v dospívání, kdy je předcházení osteoporóze vlastně nejsnazší. Tělo si totiž tvoří největší zásoby vápníku do 25. až 30. roku věku. Potom už dochází k pomalému odbourávání kostní hmoty. I v pozdějším věku však můžeme mnohé ovlivnit a rychlost odbourávání kostní hmoty alespoň zpomalit.
Riziko vzniku osteoporózy zčásti zvyšují některé faktory, které bohužel nemáme tu moc ovlivnit. Jsou to faktory genetické, věk a pohlaví (častěji u starších žen) a geografické faktory (větší výskyt v severských oblastech). Velkou část však tvoří faktory, které lze ovlivnit. Patří mezi ně zejména nízký příjem vápníku ve stravě, nízká pohybová aktivita a kouření.
Zásadním faktorem, který ovlivňuje kostní denzitu (hustotu) je příjem vápníku stravou. Lidé, kteří si v mládí vytvořili větší zásoby vápníku, mají ve věku, kdy jsou ohroženi osteoporózou, více kostní hmoty k odbourávání. Asi nejbohatším a nejdosažitelnějším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, zejména tvrdé sýry, tvaroh, jogurty, mléko. Více se o mléku a jeho konzumaci při hubnutí dočtete v článku Mléko při hubnutí. Méně vhodné jsou sýry tavené, které obsahují fosforečné soli zabraňující vstřebávání vápníku. Mléčné výrobky však nejsou jediným zdrojem vápníku. Už méně je známo, že několik bohatých zdrojů vápníku je mezi potravinami rostlinného původu. Z některých z nich se dokonce vápník vstřebává lépe než z mléka. Jsou to zejména druhy zeleniny jako brokolice, kapusta, tuřín, pekingské a čínské zelí, kedluben, řeřicha, petržel a pravděpodobně některé mořské řasy, jako například řasa nori, oblíbená v japonské kuchyni. Využitelnost z těchto zdrojů je 50–60 % oproti využitelnosti z mléka, která je 30 %. Dalším rostlinným zdrojem vápníku jsou ořechy a semena. Za nejbohatší zdroj vápníku je považován mák. Obsahuje totiž asi 10x více vápníku než mléko. Mák je ale samozřejmě konzumován méně často a v menším množství než mléko. Mezi další zdroje vápníku patří vejce, některé ryby, ale také voda. Korýši a malé ryby, jako sleď nebo sardinky, které se jí i s kostmi, mohou být také významným zdrojem vápníku.
Ke zdraví kostí výrazně přispívá pohybová aktivita. Tělesná zátěž je fyziologickým podnětem kostní novotvorby. Z hlediska prevence osteoporózy jsou nejvhodnější aktivity spíše silového charakteru nebo aktivity s použitím nějakého sportovního náčiní, kdy je vyvíjena zátěž na kosti. Jsou to zřejmě zvláště ty aktivity, které způsobují nárazovou zátěž, jako je např. gymnastika, krasobruslení, basketbal, volejbal apod. Poskytují totiž příznivější efekt na kosti než sporty jako je plavání nebo jízda na kole, které zatěžují kosti jen minimálně. Alarmující je stále častější sedavý způsob života.
Mezi rizikové faktory osteoporózy a v jejím důsledku i snadnějšího vzniku zlomenin kostí se objevuje i kouření. Vysvětlení negativního působení kouření na kosti není jednoduché, protože jednotlivé složky kouře zasahují různě do metabolismu kostní tkáně Ženy kuřačky ztratí do doby, kdy dosáhnou menopauzy o 5 až 10 % více kostní hmoty než nekuřačky. Dalšími ovlivnitelnými rizikovými faktory osteoporózy je vyšší příjem alkoholu, kofeinu a kolových nápojů. Nápoje typu Coca Cola obsahují mnoho fosforu, což vede k vyplavování vápníku z těla a k osteoporóze. Proto je vysoký příjem těchto nápojů nežádoucí. K osteoporóze přispívá také nedostatek vitaminu D. K tomu může dojít zejména u lidí, kteří tráví většinu dne v uzavřeném prostoru.
Diagnózu osteoporózy může potvrdit speciální vyšetření tzv. kostní denzitometrie a laboratorní vyšetření krve. Na toto vyšetření vás může odeslat váš praktický lékař nebo ortoped.
Cílem primární prevence osteoporózy je zajištění dosažitelného maxima kostní hmoty během dětství a dospívání a udržení této kostní hmoty v dospělosti. Toho by mělo být dosaženo zajištěním přiměřeného přívodu vápníku v potravě, přiměřeného zásobení vitaminem D a C a přiměřené fyzické aktivity. V naší poradně Vám pomůžeme sestavit vhodný stravovací a pohybový režim, který bude pro zdraví vašich kostí příznivý a pomůže oddálit vznik a případně projevy tohoto nepříjemného onemocnění.
Léčba osteoporózy patří do rukou lékaře – specialisty a jejím cílem je zlepšit nebo alespoň udržet množství a kvalitu kostní hmoty a zejména zabránit nejvážnější komplikaci osteoporózy, jíž je patologická fraktura. Kromě opatření, která byla zmíněna v odstavci o prevenci, se používají různé léky, které mohou zpevnit kosti a podpořit kostní novotvorbu, brzdit odbourávání kostního minerálu a nebo jiným způsobem pozitivně ovlivňovat kostní metabolismus.