Vše o životě a pro život!!


Vláknina

Mgr. Lenka Zelinková
Definic vlákniny potravy je nekonečný počet a tyto definice se neustále mění na základě nově přijatých poznatků o této složce potravy. Nejlépe vlákninu potravy vystihuje definice z roku 2001, která říká, že vláknina potravy je součást jedlé části rostlin, která je odolná k trávení a vstřebání v tenkém střevě lidského těla s kompletním nebo částečným natrávením v tlustém střevě. Zjednodušeně řečeno je vláknina potravy nestravitelná složka stěn rostlinných buněk.Vláknina potravy se skládá z neškrobových polysacharidů a rezistentních oligosacharidů, ligninu a dalších obdobných sacharidů jako je rezistentní škrob a dextriny a syntetizovaných sacharidů jako je polydextróza.
Z hlediska rozpustnosti se vláknina dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná vláknina se označuje též jako měkká vláknina či bobtnavé látky, má schopnost vstřebávat vodu a je stravitelná. Nerozpustná vláknina je označována jako hrubá vláknina, není stravitelná.
Mezi rozpustnou vlákninu se řadí:
část hemicelulóz ( základní vláknina v kukuřici a pšenici)
pektin ( výskyt v ovoci – jablka, hrušky, broskve i bobule – rybíz, angrešt)
rostlinné slizy, guar, agar ( výskyt – psyllium)
inulin ( výskyt – čekanka, česnek, artyčoky)
Rozpustná vláknina má v naší stravě tyto hlavní funkce:
regulace trávení a vstřebávání sacharidů v tenkém střevě
regulace vstřebávání tuků
vazba žlučových kyselin, vazba vody a tím zvětšení střevního obsahu
zvětšuje obsah tlustého střeva a tím naředí toxické látky obsažené ve střevě
Mezi nerozpustnou vlákninu se řadí:
některé hemicelulózy
celulóza ( výskyt – brukvovitá a kořenová zelenina)
lignin ( součástí dřeva a zdřevnatělé součásti rostlin)
Rozpustná vláknina má v naší stravě tyto hlavní funkce:
působí v žaludku pocit sytosti
ve střevě působí proti zácpě a jejím komplikacím
prevence zubního kazu
Vláknina potravy má řadu příznivých účinků na lidský organismus. Působí různými mechanismy na řadu onemocnění – nádorová onemocnění (kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom hrtanu), diabetes mellitus, obezita (viz článek Vláknina a hubnutí), kardiovaskulární choroby, gastrointestinální poruchy (podněcování peristaltiky střev a odstraňování zácpy a průjmu, prevence opakování dvanáctníkových vředů), prevence zubního kazu. Důležité je si uvědomit, že vláknina potravy přispívá jako preventivní faktor mnoha chorob, avšak tyto choroby neléčí. 

Na redukci nadváhy se podílí i vláknina potravy. Vláknina potravy snižuje příjem energie rychlým navozením pocitu sytosti a tím se sníží množství požité stravy a energetická vydatnost, která je důležitá pro příjem energie. Navíc rozpustná vláknina v ovoci a zelenině vlivem na vstřebávání živin příznivě ovlivňuje lipidové spektrum a metabolismus sacharidů.
Výhody vlákniny „v léčbě“ obezity jsou:
nízká energetická hodnota
nutnost delšího žvýkání (prodloužení chuťových pocitů z jídla)
snížení pocitu hladu a větší pocit nasycení
mírné snížení resorpce tuků
změny v sekreci některých gastrointestinálních hormonů
příznivé působení na některé metabolické odchylky
zpomalení využití cukrů ( čím vyšší je její obsah, tím nižší je glykemický index)
prevence zácpy při redukční dietě
Nejvýznamnějšími zdroji vlákniny potravy pro člověka jsou:
zelenina
ovoce
luštěniny
ořechy
pečivo z celozrnné a tmavé mouky
V dnešní době ovšem na trhu existuje řada nových potravin obsahujících vlákninu – rostlinné jedlé tuky Flora, džusy, jogurty, snídaňové obiloviny.
Doporučená denní dávka je 30g pro zdravého dospělého člověka. Vyšší příjem není opodstatněný, protože může mít negativní důsledky jako nadýmání a další zažívací obtíže nebo také může snižovat účinnost některých léků a antikoncepčních pilulek. Pro děti a dospívající (do 15let) Americká nadace pro zdraví určila pravidlo „věk+5“ – tzn. věk dítěte plus další 5g vlákniny. V současné době je problém naší populace pokrýt denní doporučenou dávku příjmu vlákniny a proto pro příklad uvádím potraviny, které tuto doporučenou denní dávku pokryjí – 2 celozrnné rohlíky, 1 paprika, 2 chleby celozrnné žitné a 2 jablka. Vláknina potravy má příznivé účinky nejen v léčbě obezity, ale uplatňuje se i v léčbě některých nádorových onemocněních, diabetu, kardiovaskulárních chorob, v prevenci zubního kazu a odstraňování zácpy.