Vše o životě a pro život!!


Jarní únava

Pomalu se probíráme ze zimního spánku, ale místo abychom sršeli sotva se vlečeme a chtěli bychom jen spát a odpočívat. Zkuste naše tipy na probuzení.
Vyzkoušejte jednodenní půst. Trápit tělo hladověním delší dobu nemá cenu, ale pokud si jeden den dopřejete jen ovocné a zeleninové šťávy nebo nesolené vývar (drůbeží nebo zeleninové), odplavíte z těla jedovaté látky, které únavu způsobují. Během půstu nezapomeňte hodně pít čistou vodu. Pokud vám to připadá jako nadlidský výkon, určitě zvládnete jíst jednou týdně jen ovoce a zeleninu.
Jezte zelené klíčky. Klíčky jsou nejbohatším zdrojem vitamínu C a E, obsahují velké množství enzymů, bílkovin a nenasycených mastných kyselin. ke klíčení se hodí všechna semen jedlých rostlin kromě fazolí. Ale nemusíte to s nimi přehánět. Stačí se nadopovat jednou lžičkou klíčků denně a vaše tělo získá dostatek důležitých látek.
Dodržujte pravidlo osmi. Alespoň dva týdny spěte každou noc osm hodin. Ani víc, ani míň. Zhruba tolik času potřebuje vaše tělo, aby si dokázalo odpočinout a nabrat dost sil na další den.
Vynechejte maso. Maso je pro tělo důležité, ale jeho trávení trvá tělu velmi dlouho, a proto ho zatěžuje. Nakonec i naši předci se mu v období masopustu vyhýbali, tak proč ne vy. Stačí ho vyškrtnout z jídelníčku na pár dnů nebo ho jíst jen jednou, maximálně dvakrát týdně.
Užívejte očistné bylinky. Udělejte si jarní čaje, po kterých se budete cítit svěže. Jen je důležité vydržet aspoň měsíční kúru s bylinnými nápoji plnými minerálů a vitamínů. Nabízíme vám jednoduchý recept: Smíchejte lžíci kopřivových listů a lžíci pampeliškových květů, zalijte 500 ml vody, rozmixujte a nápoj nechte 4 hodiny stát. Přeceďte a popíjejte ráno a večer.
Naordinujte si masáže. Nejenže si dopřejete příjemný pocit a uvolníte se, ale ještě podpoříte svůj imunitní systém a nabudíte tělo.
Často relaxujte. Možná máte potřebu dohnat všechno, na co jste neměla přes zimu čas. Jenže to by byla chyba. I když příroda volá, že je čas probudit se, vy si naopak dopřejte relaxaci.
Vylaďte trávení. Přemýšlejte nad tím, jak si upravit jídelníček a zažívání. Aby střeva zvládla odvádět z těla škodlivé látky, je třeba povzbudit je pomocí vlákniny, probiotik a prebiotik. Ta najdete v zakysaných mléčných výrobcích.
Hurá na procházku. Jarní výlety a procházky vám dodají chybějící kyslík, sluníčko prohřeje tělo a v těle se začnou probouzet endorfiny. Radost to udělá všem, kteří vytáhnou paty a nadechnou se svěžího vzduchu.
Nezapomeňte na železo. Po zimě je třeba dopřát tělu dostatek železa, které ke svému chodu potřebuje snad každý tělesný orgán. Najdete ho v listové zelenině, pažitce, petrželce nebo v meruňkách. Nezapomínejte ani na další minerály, jako je zinek nebo hořčík, jejichž nedostatek způsobuje únavu. Doplníte je pomocí kvalitní hořké čokolády, dýňových a slunečnicových semínek, kakaa a celozrnného pečiva.
Přidejte vodu. Spoustě zdravotních problémů by se dalo předcházet, pokud dodržíte správný pitný režim. Ale ruku na srdce: kolik tekutin denně vypijete? Vzhledem k tomu, že se mezi ně nepočítá káva ani alkohol nebo mléčné nápoje, těžko požadovaných 2 litrů dosáhnete. Navíc organismus potřebuje ty 2 litry ve formě čisté vody, nelze ji nahradit ani nealkoholickými nápoji nebo čaji. Přitom nedostatek vody může být dost zásadní důvod, proč je vaše tělo vyčerpané. Pokud se nemůžete donutit vypít předepsané množství vody, snažte se do svého jídelníčku zařadit více potravin, které jsou plné vody (salát. okurka, meloun).
Pusťte do života světlo. Sluníčko pomáhá vytvářet hormon serotonin, který vyvolává radost a optimismus. Energii ze slunce navíc potřebuje každá naše buňka. Bez ní se organismus „sekne“ a odmítá fungovat. Jakmile vidíte, že za okny vykukuje sluníčko, vyjděte ven a načerpejte pro sebe zásobu světla. Dobrou imitací slunce je fototerapie, která pomocí speciálních biolamp nahrazuje sluneční svit.
Nakupte ryby. Pokud jste zapřísáhlá milovnice masa a bez kusu „flákoty“ si svůj život neumíte představit, nahraďte ho rybami, které vám pomůžou shodit nadbytečná kila, mořské ryby navíc sníží hladinu cholesterolu a zmenší riziko infarktu i mrtvice. Na jaře by se měly objevit na našem talíři aspoň čtyřikrát týdně (vařené, dušené, raději ne smažené).
Rozvrhněte si čas. Nepomáhá vám úprava jídelníčku a nemůžete se nepříjemné únavy zbavit? Pak si sedněte a zapište na papír svůj denní rozvrh. Ženy totiž často mají pocit, že musejí zvládnout tisíce úkolů, a diví se, když se jejich organismus začne bránit. Vyškrtněte některé aktivity. Práce vám neuteče a vy toho zvládnete mnohem víc, až se vaše tělo z jarní únavy vzpamatuje.
Doplňte vitamíny. V zimě jich přijímáme až o 20 % méně, než naše tělo potřebuje. Pokud i vy máte vitamínový rest, doplňte je pomocí ovoce, zeleniny, luštěnin, semínek, oříšků nebo multivitamínových nápojů (ředěných).
Otužte se. Otužování pomáhá proti bolesti zad, angíně i chřipce a povzbuzuje naši psychiku. napoprvé ale nemusíte nic přehánět. Stačí se ráno osprchovat vlažnou vodou a postupně ubírat teplotu, až vám nebude nepříjemné nechat na sebe téct studenou vodu. Ideální je udělat si z chladné sprchy každodenní ranní rituál.
Rozmíchejte si syrovátku. Je to vlastně tekutina, která zbude po sražení mléka. Pokud rozmícháte sušenou syrovátku v teplé vodě, chutná příjemně sladce a pomůže vám pročisti organismus, srovnat zažívání a navíc i shodit pár kilo. Obsahuje totiž vitamíny skupiny B, vitamín C a E, minerální látky hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek.
Začněte cvičit. Tentokrát doopravdy. Stačí malé dávky pohybu a energie se vám do těla pomalu vrátí. Pokud jste nikdy nesportovala, nemá cenu si plánovat třikrát týdně posilovnu. Pro začátek postačí, když si každé ráno zacvičíte 5 minut. Vydržte týden a přidejte dalších 5 minut. Za pár týdnů už se bez cvičení vůbec neobejdete. Ideální je najít si pohyb, který vás bude opravdu bavit.