Vše o životě a pro život!!


Spalovače kalorií

Právě teď, když se choulíme zimou, máme tendenci dopřávat si častěji nějaké dobroty. Pojďme vyhlásit boj nadbytečným kaloriím – jak jinak, než pohybem!
10 minut posilování břišního svalstva = 420 kJ (1 lívanec). Stačí opravdu jen chvilka. Zapomeňte na výmluvy, stihnete to i ráno před odchodem do práce. Rychle spálíte kalorie a odměnou vám bude ploché břicho. Aspoň 30 sklapovaček: lehněte si na záda, pokrčte kolena, ruce sepněte za hlavou a trup zdvihejte směrem ke kolenům- pozor ale, jen po dolní úhly lopatek. Při pohybu směrem nahoru zhluboka vydechujte, netahejte pohyb hlavou. Opakujte v 5 sériích s půlminutovými pauzami.
70 minut jízdy na kole = 1800 kJ (100 g čokolády – 70 % kakaa). Časový úsek možná odpovídá době, kterou vám zabere cesta z práce a do práce. Přibližně stejně dlouho může trvat vaše víkendová vyjížďka. Když se budete poctivě opírat do pedálů, zabráníte usazování tukových polštářků a zpevníte si zadek. 16 km/h – to je optimální rychlost, abyste se zahřála. Když trochu zrychlíte, pojedete zhruba rychlostí 20 km/h. A navrch si přidejte 5 minut šlapání ve stoje, abyste rozhýbala i horní polovinu těla. Nevyhýbejte se stoupání do kopce, posílila stehenní svaly.
15 minut skákání přes švihadlo = 750 kJ (2 pralinky Figaro). U skákání přes švihadlo oceníte, že je neuvěřitelně efektivní při spalování kalorií. Skákejte ve sportovní obuvi a podprsence. Investujte do kvalitního švihadla, nejlépe z kůže nebo „bužírky“. Skákejte snožmo nebo střídejte levou a pravou. Nohy zvedejte jen minimálně a snažte se dopadat na špičky. Nejprve skákejte pozvolna a soustřeďte se na pravidelný rytmus. Pak střídejte minutové série v různých rytmech: pomaleji, rychleji, skákejte na jedné noze nebo se zkříženýma nohama (tzv. vajíčko).
40 minut plavání prsa = 1000 kJ (1 sladký svařák). Je ideální proti usazování tukových buněk. Dobře zabírá i proti zadržování vody v těle a spolehlivě podporuje tvorbu serotoninu, při jehož nedostatku máme tendenci cpát se sladkostmi. Plavte svým tempem, ale nezastavujte se pokaždé, když uplavete jednu délku bazénu. Můžete si pořídit miniploutve a 20 minut plavte s nimi. Tím, že budete čelit odporu vody, posilujete svalstvo.
60 minut chůze = 850 kJ (1 malá palačinka). Odborníci na zdravý životní styl doporučují jednu hodinu chůze denně. vezměte jejich rady za své a zařaďte chůzi do denního programu. 5 Km/h je tempo přijatelné pro každou z nás. Pokud máte dobrou kondici, můžete dát přednost rychlé chůzi (6 – 8 km/h). Při chůzi se nevyhýbejte nerovnostem ani schodištím.