Vše o životě a pro život!!


CO mi dieta přinesla

CO MI DIETA TEDY PŘINESLA A JAK SE STRAVUJI NYNÍ
Více jsem začala pozorovat své tělo a jeho potřeby, zjistila jsem, že každou potřebu v oblasti výživy projeví a pokud mu vyjdu vstříc, není nic problém.
Příklad – vypozorovala jsem v jakých intervalech přichází hlad přizpůsobila jsem jim příjem jídla, nepohlížím na chuť na sladké jako na něco příšerného, ale vím, že čas od času přijde a vím, jak ji zahnat, abych nemusela konzumovat tučné a sladké čokolády a nenechalo to stopy na mé váze.
Nejsem ze své váhy v beznaději a vystresovaná, protože vím, jak ji řídit a korigovat, jedno opékání prasátka nebo rodinná oslava nemůže přece změnit nic tak zásadního, tak se potom zase na pár dní vrátím k dietce a je to.
Začala jsem si při pohledu na určitá jídla klást otázku, zda je nevyhnutelně potřebuji sníst, přesáhnout denní dávku cukrů, tuku nebo cholesterolu a uškodit tak svému tělu. Sice nepočítám stále , ale už vím, přibližně co která potravina obsahuje, prostě beru jídlo jako svoji volbu. To bylo celkem osvobozující, já nevím jak vy, ale byla jsem jako s klapkami na očích a moc jsem v této rovině nepřemýšlela. Kvalitní jídlo více zasytí, dodá více výživy a méně se po něm mlsá.
Příklad - mám doma tři chlapy, kteří sice nijak moc neholdují nezdravým jídlům, ale občas kačenka, zelíčko a knedlíček se hodí. No a já nyní už vím, jaký je rozdíl v kj a tuku v porci 250g pečeného kuřete nebo pečené kačenky. Jsem tedy postavena před výběr, zdali je ta porce kačeny pro mne nepostradatelná nebo dám přednost zdraví vlastního těla. nejsem svatá, rozhodnu se někdy tak a někdy tak, ale vždy už přemýšlím. Pokud si řeknu, že kačenku chci, vím, jak pracovat se svým jídelníčkem další den, abych dopad svých chutí eliminovala. Omezila jsem smažené pokrmy na minimum. Kromě toho, že přepálené tuky mohou způsobovat rakovinu, jsou i nepřítelem mojí postavy. Začala jsem používat pouze olivový olej do salátů a na úpravy masa na pánvi. Vyřadila jsem všechny ostatní oleje mimo slunečnicového, ostatní jsou plné škodlivých volných radikálů a karcinogenů. Tuk tělo potřebuje, ale chci mu dát kvalitní.Tak nějak jsem si začala zřetelněji uvědomovat, že pro moje tělo je významný každý pohyb, nemusí to být stále cílené cvičení, mnoho věcí, které mne před dietou hodně otravovaly, jsem vzala na milost právě jako formu pohybu a mám z nich aspoň nějaké uspokojení, prostě se s nimi lépe smiřuji a přehlížím jejich ideovou neproduktivnost.
Náš organismus je stvořen k tomu, aby se hýbal. V jakémkoliv věku nám mírná fyzická aktivita může jen pomoci zlepšit naši celkovou kondici. Díky ní se tvoří a posilují svaly, zlepšuje se hustota kostry (prevence osteoporózy), podporuje činnost srdce, okysličuje organismus a schopnost těla využívat uskladněný tuk, čímž pomáhá snižovat tělesnou hmotnost.
Příklad - Chůze za sekačkou 30 min 390.6 kJ
Luxování 30 min 441 kJ
Žehlení 30 min 352.8 kJ
Sportuji dle svých možností, pohyb je naší přirozeností. Ale opatrně se zdravím! Nezaložila jsem na tom výhradně hubnutí. Protože pouze tudy pravděpodobně cesta nepovede. Od určitého věku to přestává stačit. Metabolismus se zpomaluje a s vyšším věkem klesá energetická náročnost organismu. Je třeba v jídle na jedné straně snížit přísun kalorií a na druhé straně přidat vyváženou stravu. Netýrat se hladem. Pak Vaše tělo pochopí, že to s ním myslíte dobře, že má všeho dostatek a že si může začít odbourávat přebytečné tuky – zjistí, že už nebude potřebovat "železné" zásoby. Pohyb se pro mne stal mnohem snadnějším, někde cestou jsem odložila 26kg, dejte si na záda krosnu a do ní 13 dvoulitrovek s pitím a choďte s ní chvíli, uvidíte, jak vás to otráví a unaví, tak otrávené a unavené tělo jsem měla před zhubnutím stále. Alespoň v hlavě jsem si tak nějak začala srovnávat výdej a příjem energie, možná jste to dělaly, ale já jsem na to neměla čas a ani jsem si to nějak neuvědomovala v plné závažnosti pro moje zdraví. Uvědomila jsem si, že když si mám vybrat mezi pytlíkem slaných oříšků nebo brambůrků a svým zdravím, je mi milejší to zdraví, vysoký krevní tlak a náběh na cukrovku před dietou mne dost rozhodily a jsem fakt ráda, že jsem obou těchto nezvaných hostů zbavila. K podobnému myšlení vedu i své děti, doufám, že to bude přínosem pro jejich budoucí kvalitu života, všimla jsem si, že už se nezahlcují zbytečně sladkostmi a hlavně starší syn dává cíleně přednost zdravějším variantám potravin. Oba synové pravidelně sportují a ještě zajdou rádi do posilovny.
Víc dbám na svůj pitný režim, ale zase se nepřepíjím, protože některé články a publikace, které jsem četla, varovaly i před převodněním organismu. Jedna minerálka litr a půl a dva až tři ovocné čaje – to je moje dávka, neodpírám si ani kávu, mám ji ráda, proč si ji tedy nedopřát. zhubla jsem i s její konzumací, pila jsem dvě kávy za den, neslazené, ale s polotučným mlékem a v tom pokračuji. Ani jiným radostem se nevyhýbám, dám si klidně k snídani nebo svačině čerstvou ovocnou šťávu nebo o víkendu večer 4 decky vína. Na váze to nikdy poznat nebylo. Vyhýbám se ovšem tvrdému alkoholu, má moc zbytečných Kj. Já jsem nikdy k němu neměla blízko a nechutnal mi, takže mi ani v nejmenším nechybí. 
Vyloučila jsem slazené nápoje kromě přírodních ovocných šťáv a i u nich si hlídám dávky. Negativní dopad je , že si někdy nerozumím se staršími lidmi ze svého okolí, ale světe div se, moje maminka pomalu přechází na moje uvažování, jsem moc ráda a přeji jí mnoho zdraví do dalších let.
Prostě jsem se musela trochu porovnat s tím, že s věkem tedy nejsem ten člověk, který by mohl bez následků sníst kde co a zůstal by štíhlý a zdravý, to bylo asi nejtěžší a v úvodu diety jsem s tím měla dost problémy.
Možná vám to nebude sympatické, ale najednou mi moc zachutnaly ryby. J je měla ráda vždy, ale dieta mne přivedla k novým kreacím z nich, k tomu, abych je přimíchala i do zeleniných salátů. Také kuřecí maso mám ráda, naproti tomu vepřové jím jen když je mimořádná příležitost a hovězí jen v tataráku.
Ideální je, když si jídelníček připravím dle zásad racionální výživy. Ale hlavně - naslouchat svému tělu. Správně se stravuji v případě, že mi po jídle není nevolno, nejsem unavená, cítím se v pohodě. Jestliže občas zhřeším a trochu přiberu, pak vím, že musím na nějaký čas někde ubrat a vše se rychle vyřeší. Jestliže svému tělu dobře rozumím, budu si udržovat optimální hmotnost.
16. Když jím, pochopila jsem prakticky, to, že nemá cenu jíst, dokud mohu , ale jíst pomaleji a přestat tak v polovině porce, počkat chvíli a napít se, někdy si vezmu po italském způsobu po jídle kus ovoce nebo zeleniny, mezitím se dostaví pocit plnosti, který tělo registruje opoždědě. Takže jsem v minulosti jedla nejen některé věci pro mne nevhodné, ale jedla jsem vše ve větším množství, roztahovala jsem si zbytečně žaludek a byla nafouklá jako měch.
17. Zlepšení celkového rozboru krve:
Výsledky odběrů krve - srovnání: Vysoké hodnoty LDL a celkového cholesterolu zvyšují riziko cévních příhod, stejně jako příliš nízká hodnota HDL (pod 0,9 milimolů na litr) Lékaři doporučují udržovat hladinu celkového cholesterolu nižší než 5,6 milimolů v jednom litru (ideálně kolem 5,2 milimolů) a hladinu HDL tak vysokou, jak je to možné.
2006 94 kg, kulička věčně unavená
LDL 2,38
HDL 1,68
celkový chol. 2006 4,2
triglyceridy 2006 1,12
2009 67 kg
LDL 1,09
HDL 2,36
celkový chol. 2009 3.91
triglyceridy 2009 0,5
Takže nyní je celkový chol. nižší, ale zásadní změnou je, že ten hodný HDL je vyšší než zlý LDL a triglyceridy , které mohou být v rozpětí od 0,45 do 1,82 se snížily v krvi skoro na minimum na 0,5. 
Tak co říkáte výsledkům mojí dietky?