Vše o životě a pro život!!


Pasti v jídle

Tekutiny - čeho je moc, toho je příliš! 
Není to zrovna nejlepší zpráva v době letních veder, ale i když lékaři zdůrazňují potřebu vyhnout se dehydrataci pitím dostatečného množství tekutin, nadměrné pití je možná stejně nebezpečné. Proto nevěřte fámám, že při dietě je třeba opravdu mnoho pít. 
K zachování dobrého zdraví totiž stačí přijímat tekutiny jenom k uhašení žízně. I když se všeobecně ví, že podporují odplavení škodlivin z těla, vědecké výzkumy potvrdily, že jejich přílišná konzumace může naopak výrazně zdraví uškodit. Současná popularita detoxikačních diet, které doporučují pití mnoha litrů v jednom dni, aniž by člověk pociťoval žízeň, může podle odborníků způsobovat velké zdravotní problémy. Hrozí totiž takzvaná vodní intoxikace!
Dávejte si však pozor také při hubnutí! Často se totiž setkáte s názorem, že zvýšit příjem vody se doručuje zejména při redukčních dietách. Údajně se tím snižuje chuť k jídlu. Není to však pravda, což potvrdily i americké experimenty, které nenašly souvislost mezi množstvím přijaté vody a udržením váhy. Stejně tak vědci vyvrátili pověry o tom, že několik sklenic vody navíc pomáhá zkrášlit pokožku nebo zamezit bolestem hlavy. 
Zvýšený příjem tekutin je opodstatněný jedině u sportovců a  lidí vystavených suchému a horkému klimatu. Optimální denní příjem by neměl být nižší než 1,5 litru. Ostatní už je na konkrétním jedinci, co mu jeho tělo říká a jak se cítí. A proto odborníci radí: naslouchejte svému tělu! Když si samo řekne o sklenici vody, není třeba vnutit mu celou láhev…