Vše o životě a pro život!!


Král Narnie

Představ si starou dřevěnou skříň. Otevřeš její dveře, vejdeš, a najednou se ocitneš v neznámém světě. Dobrodružství, které změní Tvůj život, právě začíná…
Před více než padesáti lety napsal britský spisovatel C. S. Lewis první knihu ze sedmidílné série Letopisů Narnie „Lev, čarodějnice a skříň“. Kniha se stala světovým bestsellerem. Nyní přichází do kin její druhá velkolepá filmové verze – Princ Kaspián (od 19. června).
Píše se rok 1940
Vrcholí letecká bitva o Británii. Londýn a další velká města zažívají ničivé bombardování. Tisíce dětí jsou evakuovány z měst do bezpečí venkova. Jsou mezi nimi také čtyři sourozenci – Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Náhradní domov nacházejí ve venkovském sídle profesora Digory Kirka. Dětem připadá život v jeho rozlehlém domě nudný.
Pohádková země
Vše se změní, když nejmladší Lucinka objeví ve staré skříni průchod do tajemného světa Narnie. Ostatní děti Lucince zpočátku nevěří. Nakonec však všichni projdou skříní a ocitnou se v neznámé zemi. Záhy zjistí, že ne všechno je v Narnii tak, jak by mělo být. Zemi ovládá zlá Bílá čarodějnice, která v Narnii udržuje nekonečnou zimu. Kdo se jí pokusí vzepřít, toho promění v kámen.
Dobrodružná pouť
Od obyvatel Narnie se děti dovídají také o lvu Aslanovi. Jen on může přemoci krutou vládu Bíle čarodějnice. Petr, Zuzana a Lucinka se vydávají na dobrodružnou pouť, aby se setkali s Aslanem. Edmund zvolí jinou cestu. Nepozorovaně se vytratí a směřuje k zámku Bílé čarodějnice...
Blízký přítel Tolkiena
Anglický spisovatel, univerzitní profesor a literární kritik C.S.Lewis, byl hluboce věřící člověk. V Letopisech Narnie chtěl dětem přiblížit biblický příběh o lásce, vině, smrti a záchraně. Inspiroval se životem Ježíše Krista, který přišel na naši zem, aby nás zachránil z moci zla. Je to historická skutečnost, není to pohádka. Člověk opravdu potřebuje pomoc – pomoc od pravého Boha!
Nový začátek
Podobně jako Edmund se také my někdy dostáváme až na dno svých sil. Prožíváme bezvýchodnost situace, jako bychom se ocitli v propasti hříchu, zoufalství a beznaděje. Člověk se někdy snaží zvládnout situaci sám, jindy se obrací o pomoc k druhým lidem. Avšak hříchu a smrti nikdo neunikne. Ježíš přišel jako Zachránce všech, kteří k němu ve své bezmoci volají o pomoc. Neodmítne nikoho, kdo k němu s důvěrou přijde. Dá mu nový začátek, novou budoucnost, daruje věčný život.
V Letopisech Narnie najdeme myšlenku: „Je-li místo zrádce usmrcena nevinná oběť, která se nabídne dobrovolně, sama smrt se zvrátí…”

Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.(Bible, Evangelium podle Jana 3:16)