Vše o životě a pro život!!
Syndrom vyhoření
Je to jeden z důsledků naší uspěchané doby: Rychle narůstá počet lidí postižených tzv. burnout-syndromem – syndromem vyhoření. Přitom to ž dávno nejsou jen workoholičtí manažéři chronickým vyčerpáním trpí čím dál častěji zejména ženy. Důležité přitom je zakročit už při prvních příznacích vyhoření.
Při trvalém stresu se tělo a duše brání. Syndrom vyhoření se vyvíjí zpravidla plíživě. Bereme si na sebe příliš m noho úkolů v práci i v soukromí, aniž bychom hleděli na své vlastní potřeby a postarali se o vyrovnání. Tělo i duše se proti stresu brání: zpočátku nervozitou, zhoršenou schopností soustředění a poruchami spánku. Později ale přibývají tělesné obtíže, jako je bušení srdce, bolesti hlavy, zad a žaludku nebo šelest v uších. Studie navíc ukázaly, že trvalé zatížení podstatně zvyšuje riziko srdečního infarktu a vzniku cukrovky.
Předejte některé povinnosti jiným! První krok ze stresové pasti: Naučte se říkat NE. Právě ženy často neumí odmítnout žádost o pomoc. Abyste přišli na to, co je pro vás nejčastěji příčinou stresu, sepište si všechny své= povinnosti a potom je proberte jednu po druhé: Které nedůležité úkoly byste mohli vypustit? Co by za vás mohli přebrat druzí?
Vypněte! Přestávky jsou důležité! Druhým nejčastějším opatřením je dopřávat si cíleně pauzy. Nejméně 3x týdně si naplánujte čas jen pro sebe. Můžete poslouchat hudbu nebo se jít projít do přírody. Pěstujte koníčky, které vás baví. Pro odbourání stresových hormonů je dobrý také vytrvalostní sport jako jízda na kole nebo nordic walking.
Pomoc z přírody. Kromě toho dbejte na dostatek spánku, který by měl trvat nejméně 7 hodin denně, a na zdravou stravu. Pro zlepšení vašeho stavu můžete užívat i přírodní preparáty. Například třezalka vám určitě zvedne náladu, ženšen zase pomáhá odbourat stres a kozlík podporuje dobrou kvalitu spánku.
S terapií z vyčerpání. Pomáhá i psychoterapie. Pokud se z bludného kruhu úkolů, únavy a pocitů vlastní neschopnosti nemůžete dostat, je nutné navštívit psychologa. Terapii většinou hradí pojišťovny. Účinnější však je svěřit se do péče Někomu, pro koho je terapie spíše posláním než placenou profesí a skutečně ROZUMÍ lidské duši (není to jen něco naučeného).
JARNÍ ÚNAVA
Dostavila se jarní únava. není to nic neobvyklého, nepochybně potkávala lidi i v dobách minulýc a patrně se jí nevyhneme ani v budoucnu.
Jarní únava souvisí s proběhlou zimou, s minimem slunečního světla, vysokým výskytem infekčních nemocí, s chybnou skladbou potravy, s nedostatkem vitamínů a dalších přírodních látek. Jisté je také to, že se pohybujeme v horším životním prostředí a že se v našem organismu pod vlivem stresu a působením mnoha dalších škodlivin uvolňuje více volných kyslíkových radikálů, na jejichž zneškodnění již obranné mechanismy našeho těla nestačí.
CO s tím? Dbát na zdravou výživu. Nezapomínat na pravidelný pohyb, alespoň procházka každý den. Vymezit si čas pro odpočinek. Rozvnhnout si práce podle priorit. Delegovat úkoly - v práci i doma. Snažit se najít nové způsoby, jak se vyrovnat se stresem nebo mu předejít. Naučit se říkat "ne", když se nahromadí požadavky v soukromém čase. Omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a cigaret. Užívat vhodný léčivý přípravek.