Vše o životě a pro život!!


Nálezy

Toto naleziště poprvé přilákalo pozornost koncem padesátých let minulého století poté, co letecký průzkumný snímek této oblasti, pořízený z velké výšky, odhalil v horách oblasti Araratu strukturu podobnou lodi. Noemova archa, která je nyní přikryta vrstvou hlíny, na níž roste tráva, je nabodnutá na skále. Vědci se domnívají, že při výbuchu blízké sopky vytékající láva rozpustila část ledovce, kde se nacházela archa a po rozpuštěném ledu sklouzla po svahu, asi 4 km po lávovém bahně, do údolí, kde narazila dnem a bokem na skálu. Na tomto místě goferové dřevo zkamenělo a archu pokrývala silná vrstva lávy a bahna. Teprve až zemětřesení v roce 1958 a 1977 způsobilo částečné odkrytí zbytků zkamenělé archy. V současnosti je na místě nálezu zřízeno návštěvní centrum pro turisty, kde je velká místnost a kde je možné zhlédnout spoustu nalezených předmětů, hornin, zkamenělého dřeva, fotografií a článků souvisejících s objevy.
Loď popisují mnohé vědecké časopisy, navštívili ji mnohé známé osobnosti světa (např. kosmonaut James Irwin) i vědecké a výzkumné týmy z celé planety. V okolí jsou další unikátní pozůstatky – oltář Noemovy rodiny, hroby prvních rodin země po potopě, hroby jsou neskutečných rozměrů (první lidé byli daleko většího vzrůstu), závěsné kameny, které měly funkci stabilizátoru lodi při ohromném běsnění živlů aj., které zkoumal, popsal a nafilmoval R. Wyatt.
O pravdivost těchto objevů se u nás zajímá Milan Kruliš a Milan Latka. Pan Latka v srpnu tohoto roku navštívil východní Turecko, kde zmapoval spoustu historických i archeologických míst. Z výpravy připravuje obsáhlou reportáž. Více o biblickém příběhu o potopě světa si můžete přečíst v příběhu LOT - muž spravedlivý a bezúhonný.