Vše o životě a pro život!!


Budu ve formě?

1. Moje břicho není plošší, ani když cíleně cvičím! Sedy-lehy sice účinně posilují břišní svaly, ale pokud chceme odbourat tukové zásoby, měli bychom vsadit spíše na efektivní kombinaci posilovacího tréninku a vytrvalostního sportu (např. běhání), protože teprve ta správně aktivuje žádoucí spalování tuků. Důležité je ale běhat tak, abychom se nezadýchali! To proto, že pouze při nízké intenzitě tréninku tělo sahá pro energii ne k sacharidům ze stravy, ale do svých tukových rezerv. Začátečníci by měli s tréninkem začínat pozvolna, například 2x týdně po půlhodině chůze. K tomu ještě sedy-lehy nebo jiné posilovací cviky a zdvojnásobíte efekt. A navíc dokonce i v klidu budete spalovat více kalolrií než obvykle.

2. Sportuje nepravidelně. Je to pak vůbec k něčemu? Ano, každý pohyb je lepší než žádný! Je vždycky lepší cvičit jednou týdně s chutí, než nesportovat vůbec - nebo sportovat sice častěji, ale bez chuti. Tip kondičních trenérů zní: „Dělejte sport, který klade nároky na co nejvíce svalů, jako je třeba aerobik. Dobré je rovněž sporty střídat. Pokud například většinou běháte, zahrajte si někdy badminton. Změna vám přinese nejen více zábavy, ale také bude znamenat pro tělo stále novou výzvu i lepší kondici.

3. Chci více sportovat, nikdy to ale dlouho nevydržím. Stanovujte si reálné cíle! Hodně lidí dělá tu chybu, že si ze začátku, když mají velkou motivaci začít se sportem, stanoví příliš vysoké cíle. A potom jich také chtějí až příliš rychle dosáhnout. V tomto případě jsou neúspěchy už předprogramované – a to demotivuje. Lepšíje tedy začít s málem a pomalu si přidávat víc. Stejně důležité je najít si sport, který vás bude skutečně bavit. Náš tip: Cvičení ve skupině podpoří vaši výdrž a navíc přitom získáte nové přátele.

4. Mým snem jsou pevná stehna a hýždě! Ale jak se k nim dopracovat? Efektivní je tzv. bodybuilding, neboli posilování svalů. Nemusíte se přitom bát, že najednou získáte horu svalů. My ženy vůbec nejsme geneticky schopné vybudovat si tělo jako Alrnold Schwarzenegger. K rychlému zpevnění a napnutí hýždí a stehen slouží cílený posilovací trénink, nejlépe 2x až 3x týdně po zhruba 45 minutách. Jako minitrénink na doma doporučujeme toto efektivní cvičení: Ve stoji mírně rozkročném (nohy jsou na šířku pánve od sebe) udělejte pravou nohou výpad vpřed. Levou patu zvedněte a s rovnými zády obě nohy pomalu pokrčte až do pravého úhlu a zase je zvolna narovnejte. Těžiště tela je na bocích, pravé koleno nepřesahuje špičku nohy. Cvičte 12x, potom nohy vystřídejte. Celkem proveďte 2-3 opakování – nejlépe denně.

5. Protože jsem často ve stresu, potřebovala bych spíše uvolnění. Sport je vlastně skvělá stresová brzda a vnáší do našeho každodenního života uvolnění. Ale pokud chcete nejdřív najít jinou cestu k vnitřní rovnováze, potom jsou dobrou alternativou k náročným sportům dechová cvičení a uvolňující protažení, jako například v pilates. Pro relaaxaci vyzkoušejte někdy na 1 - 2 minuty následující dechové cvičení: Sedněte si na hranu židle, dlaně položte na podbříšek a zavřete oči. Zhluboka a klidně se nadechněte nosem do břicha, potom vzduch pomalu vypusťte pootevřenými ústy. A ještě jeden dobrý tip pro stresované ženy: Bezpodmínečně dbejte na stravu bohatou na výživné látky se spoustou ovoce a zeleniny. Stres je totiž zabijákem vitamínů.

6. Za hezkého počasí běhám ráda. Ale když je venku chladno, s mým tréninkem je konec. Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení! Proto nešetřete na dobrém vybavení, hlavně na kvalitním funkčním prádle a běžecké obuvi. Tip: při nákupu si nechte poradit ve specializované prodejně, pokud možno včetně analýzy na běžeckém pásu. V některých deštivých dnech vás ani to nejlepší vebavení nedostane ven z domu? Potom zkuste jako alternativu třeba plavání. Šetří klouby, trénuje svaly posiluje srdce a krevní oběh a pomáhá při hubnutí.

7. Hlídám se v jídle a cvičím, ale na váze se to vůbec neprojevuje. Zhubnout nelze jen samostatným pohybem, musí tomu také odpovídat strava. Pokud sportujete, ale nehubnete ani o gram, pořád ještě jíte příliš mnoho – tedy přijímáte více kalorií, než spotřebováváte. Ale rozhodující je také to, kdy a co jíte. Rada: 2 hodiny před tréninkem už nic nejezte, zejména ne sacharidy. Potom tělo při tréninku spíše sáhne do tukových rezerv. Po sportu je ideální jídlo bohaté na bílkoviny, které jsou důležité pro budování svalů. Pokud možno omezte sacharidy, jako je chléb, těstoviny a cukr v každé formě.

Zdroj: časopis TINA č. 5/2010