Vše o životě a pro život!!


Rady pro nákup potravin

1. Přičichněte si! Když kupujete ovoce a zeleninu, dbejte především na čerstvý vzhled. Přičichněte k plodům! Jestliže páchnou plísní, chemicky nebo jsou bez zápachu, raději od nich dejte ruce pryč! Lepší než kupovat celá balení, je vybírat kusové ovoce a zeleninu. U baleného zboží se může vytvářet plíseň.
2. Pro životní prostředí. vedle čerstvosti a vůně berte při nákupech ohled také na životní prostředí. Raději kupujte plody vypěstované v Česku a ty, které mají právě sezónu. U nich si můžete být jisti, že při přepravě neurazily tisíce kilometrů, na kterých auta a letadla zamořovala vzduch zplodinami. Místo igelitek, které se vyrábějí z ropy, používejte papírové pytlíky nebo tašky z ekologických plastů.
3. Bez pesticidů! Hroznové víno, špenát, rukola, hlávkový salát a papriky jsou při normální výsadbě bohužel velmi zatížené pesticidy, které nelze úplně smýt. U těchto potravin volte raději biovýrobky. Na internetu (např. na www.biospotrebitel.cz) najdete seznam pěstitelů biozeleniny i míst, kde si můžete jejich produkty koupit.
4. Přečtěte si složení!!! U potravin je velmi důležité, co obsahují!! VŽDY si proto přečtěte seznam přísad. Pokud obsahují příliš mnoho cukru, tuku a přídavných látek, raději je nekupujte. Podrobné informace najdete v sekci „O zdraví/Éčka v potravinách.
5. Bez genové úpravy. Genově modifikované potraviny musí být podle zákona řádně označené. Všímejte si také označení „bez genové úpravy“. Pokud jde o živočišné produkty (např. maso, mléko, ,uzeniny, sýry), které pocházejí ze zvířat krmených geneticky upraveným krmivem, ty zatím označené být nemusí.
6. Odhaleno na světle! Správné světlo je pro výběr potravin velice důležité. Svěží a čerstvý vzhled masa, uzenin, ovoce a zeleniny v obchodech často zajišťují speciálně barevné lampy, i když už zboží moc čerstvé není. Popojděte proto pár kroků a zboží si prohlédněte i v jiném světle.
7. Správné označení. Pravé a certifikované biopotraviny jsou u nás vždy označené grafickým znakem BIO s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, Tomuto znaku se také říká „zelená zebra“. V Evropské unii je možno používat celoevropskou značku pro biopotraviny. Jednotliví výrobci samozřejmě mají své vlastní značky, ale všechny schválené biopotraviny musí vždy mít výše uvedené označení.