Vše o životě a pro život!!


TUKY - JAK je zkrotit? 

Tuky samy o sobě nejsou jen nezdravé. Musíme ale vědět, jak si máme vybírat ty správné. Většina Evropanů zařazuje do jídelníčku více tuků, než je zdrávo. Češi netvoří výjimku, navíc stále nedokážou posoudit, který tuk je dobrý a který špatný a jaká vliv mají na náš organismus. Populace se v podstatě dělí na ty, kteří to s tuky nezdravě přehánějí, a na ty, kteří se jim zase obloukem vyhýbají. Ani jeden přístup není správný.
Málo tuků škodí našemu zdraví. Tělesný tuk chrání vnitřní orgány, zajišťuje tepelnou izolaci, hraje důležitou úlohu při tvorbě některých hormonů a v neposlední řadě slouží k ukládání energetických zásob na „horší časy“. Nesprávné chápání některých informací o množství a složení tuků v potravě může vést i k poškození zdraví: Například úplné vynechání tuků v dietě způsobuje nedostatečné vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, což může vést k narušení menstruačního cyklu u žen. Navíc některé životně důležité tuky, což jsou především esenciální mastné kyseliny, si naše tělo nedokáže vyrobit samo. Denní doporučená dávka tuků činí 30 - 35 % celkového příjmu energie. Dalších 50 % připadá na sacharidy a zbývajících 15 % na bílkoviny. Z oné denní dávky tuků by pak 2/3 měly tvořit tuky rostlinné (nenasycené) a jenom 1/3 tuky živočišné, tedy nasycené.
Naučte se všechno důležité o tucích! Podstatné je minimalizovat příjem pransmastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Dávejte si pozor na ztužené pokrmové tuky, ale také na náhražky, sušenky, čokolády a polevy, včetně těch na „zdravých“ müsli tyčinkách. Naopak vhodné jsou nenasycené mastné kyseliny, zvláště pak ty s označením omega-3 a omega-6. ty mají příznivý vliv na naše srdce (včetně prevence poruch srdečního rytmu) a rovněž podporují imunitní systém, kvalitu zraku a v neposlední řadě mozkovou činnost. Proto se vyplatí naučit se v tucích orientovat. Díky těmto znalostem se nám pak lépe vybírají zdravé potraviny. Nasycené tuky jsou obsaženy v mléce, másle, mase a mléčných i masných výrobcích. Ale překvapivě také v kokosovém nebo palmovém oleji, který se dnes v potravinářství hojně používá.
Dopřejte si ryby a také ořechy! Nenasycené tuky najdeme v rostlinných olejích a produktech z nich, v rybách a v oříšcích. Řadu užitečných informací o této problematice získáte také na www.zdravykorinek.cz