Vše o životě a pro život!!


Marihuana - no a co má být?

- Nikam nepudeš! Zas přijdeš kdovíkdy a ještě budeš kouřit s kámošama trávu.
– Nedělej dusno, mami. Samas v mým věku pařila každej druhej den, chodila po zábavách a hulila krabičku cigaret denně. Tak mně nepoučuj!
– Dobře, ale takový svinstvo jako je tráva, bych do pusy nikdy nedala!
– Ty toho naděláš. Prej svinstvo – vždyť to má léčivý účinky!
– Vidím, jak ti to prospívá. Když přijdeš domů jsi úplně mimo a zdá se mi, že jsi poslední dobou mimo pořád. A ve škole to vypadá na opakování ročníku!
– Neotravuj ještě se školou, ta je v pohodě. A vůbec, doma bych se umlátila nudou! Tak ahoj večer...
Tráva… Marjánka… Mařena… Konopí…
… jistě ti nejsou neznámé všelijaké názvy pro dnes nejužívanější drogu marihuanu. Je považována za nejméně škodlivou. Často se říká mezi mládeží, že je méně škodlivá než kouření tabákových cigaret Mluví se o ní dokonce jako o látce s léčivými účinky. Při jejím užívání člověku většinou není fyzicky zle ani se nedostavují abstinenční příznaky. V podvědomí lidí je všeobecně zapsána jako lehká, levná a neškodná droga. Možná, že i ty si myslíš, že na jejím užívání není nic špatného, že jde jen o nevinnou zábavu; něco příjemnějšího, než jsou stresující povinnosti ve škole, zklamání v lásce, nebo nekonečné dohadování s rodiči. A vůbec, co jiného dělat, když je doma taková nuda a v televizi nic moc. Říkáš si: stejně je kolem toho zbytečně moc řečí, táta kouří cigarety… Aspoň to zkusím! Ale…! Netušíš, s čím si zahráváš. Kousek po kousku se zamotáváš do pavučiny. Droga si s tebou časem začne dělat co bude chtít. Deklaruješ svou svobodu, rozšířené vědomí a vlastně tou myšlenkou už o svobodu přicházíš. Stáváš se omezeným v morálních, psychických a tělesných schopnostech. Vědomí se stává závislým. A to přece nechceš!
…závislost?! Na marihuaně?! To nemyslíte vážně!
Možná si myslíš, že když se nedostavují typické abstinenční příznaky (nevolnost, halucinace, třes, křeče apod.), že je marihuana prostě neškodná. Opak je pravdou. O to víc je droga zákeřná. Účinná látka (tetra-hydro-canabinol, zkráceně THC), obsažená v produktech konopí, je z organismu vylučována jen velmi pomalu. Proto se s tím organismus dokáže vyrovnat bez křečí. Látku THC z jediné kvalitní cigarety „trávy“ vylučuje zdravý organismus 2-4 měsíce. Psychika to zatím zvládne, v tom je právě zakopaný pes. Jak to vypadá, když kouříš častěji, než organismus stihne THC vyloučit? Zvyká si na něj jako na látku, která do něj patří, snižuje se požitek z drogy. A to bývá počátek závislosti. Takže…
Hrozí nějaké nebezpečí?
Destruktivní proces je zákeřný a dostatečně pomalý, aby unikl pozornosti kuřáka marihuany. THC narušuje propojení nervových buněk, tzv. synapse. Podívej se na několik nejzávažnějších a lékařsky doložených důsledků užívání této drogy:
1. poškození mechanické i logické paměti (zapomínání)
2. poruchy smyslového vnímání (až stavy bezvědomí), porušení orientace v čase i prostoru, prodloužená reakční doba
3. poruchy motorických funkcí (nápadná neobratnost, např. při chůzi)
4. chronické, bolestivé záněty očních spojivek
5. poškození činnosti srdce a cév, jater
6. poškození dýchacích cest (vyšší riziko rakoviny než u tabáku)
7. vypadávání vlasů, kožní problémy
8. gynekologické problémy (poruchy menstruace)
9. zvýšené riziko komplikací při porodu, závažná poškození plodu v těhotenství, vyšší kojenecká úmrtnost
10. předčasná ztráta sexuální touhy a prožitků
11. selhání a impotence u mladých mužů
12. citové otupění (vnímání i projevy)
13. pocit pronásledování – stíha
14. deprese, ztráta vůle k životu, sebevražedné myšlenky
15. aktivizace psychických onemocnění, které by se jinak neprojevily nebo by se méně rozvinuly (schizofrenie)

Každá z jmenovaných poruch organismu narůstá množstvím nevyloučeného THC, zůstávajícího v organismu člověka. Stejné účinky a následky má nejen kouřená marihuana, ale i další produkty z kanabisu (např. velmi silný hašiš) nebo potravinové produkty „kořeněné“ trávou. Tolerance k droze se postupně snižuje a k vyvolání slastných pocitů nastupuje potřeba tvrdší drogy. Mnozí, kteří tak lehce začínali, netušili, že přijde čas, kdy to nezvládnou a přejdou na tvrdé drogy. Předtím říkali: „Já? Nikdy!“
Proč to nezvládli?
Změnila se droga. Místo 5% THC obsahují dnešní materiály až 21 %. Taková marihuana se chová už podobně jako tvrdá droga. Je to hypnotikum, které může způsobit nebezpečné psychické stavy, zkresluje schopnost vnímat skutečnost takovou, jaká je, může vyvolat paranoidní stavy a halucinace, zmatenost, stavy úzkosti, které uživatelé prožívají i několik let poté, co s kouřením marihuany přestali. S fyzickou závislostí si dnes dovedou lékaři poradit a organismus vyčistit. Tzv. detoxikace trvá od několika dnů do několika týdnů. Pokud nedojde k demenci, lze překonat i psychickou závislost. Ta je však u kuřáků nejsilnější. Její cílevědomé a soustředěné zdolávání je otázkou roků i desetiletí. Ale existuje ještě jiná závislost, o které se toho z lékařských knih mnoho nedovíme, protože ji lékaři a psychiatři jen tuší. Je to dobře nastražená past. Mezi odborníky se hovoří o tzv. „spirituální krizi“. V životě člověka, který jednou vstoupil na šikmou plochu užívání drog, se něco nevratně změnilo. Každý, kdo se vyléčil fyzicky i psychicky, ví, že už se nesmí drogy nikdy dotknout. Jinak se brzy vrací tam, kde před lety přestal. Něco toxikomana neodolatelně táhne. Vzpomínky, nesmazatelná zkušenost s prožitkem, který láká zpět do pasti. Přirozená bariéra v něm zůstává prolomena. Mávnout nad tím rukou? Tak jsem to slyšel od mnoha kuřáků: „Každý musí na něco umřít... Každý má nějakou tu neřest… Hlavně si užít...“ Většina lidí vidí smysl života v slastném prožitku, a tak se ženou za pocity blaha. Jenže pocity blaha se tvůj duch nikdy nenasytí. V touze po rozšířeném vědomí ti droga zprostředkuje jen rozšířený obzor prázdnoty, který je příčinou depresí a pocitu nesmyslnosti vlastního života.
Kudy kam?
Pokud marně bojuješ s drogou, nabízíme ti pomoc. Můžeš navázat kontakt s lidmi, kteří znají cestu, jak se z toho dostat. Bude tě to stát hodně sil, abys tento návyk překonal. Zatím možná nevíš, že budeš potřebovat i pomoc od Boha. Také o tom ti rádi povíme víc a poskytneme ti přesvědčivá svědectví těch, kteří byli z nejrůznějších závislostí už vysvobozeni. Neboj se tento krok učinit, jsme připraveni se ti diskrétně osobně věnovat. Napiš na některou z uvedených adres, nebo se s námi spoj přes internet. Rádi ti dáme adresy pracovníků, které můžeš kontaktovat v blízkosti tvého bydliště.
Autor textu: Jirka Lachman, jirkalachman@tiscali.cz
ACET, o.s., ČSA 492, 537 01 Chrudim, e-mail: acet.cz@volny.cz
TEEN CHALLENGE, Na Bendovce 24, 181 00 Praha
Kontaktní centra TEEN CHALLENGE: (streetwork, kontaktní centrum, prevence)
PRAHA, 28. Pluku 15, 101 00 Praha 10, tel: 271 743 607, e-mail: tcczech@gmail.com
PLZEŇ, Husova 14, 301 00 Plzeň, tel.: 377 235 526, e-mail: plzen@teenchallenge.cz
BRNO, Pekařská 12, 602 00 Brno, tel.: 777 179 363, e-mail: tcbrno@gmail.com
HAVÍŘOV, Selská 29, 736 01 Havířov, tel.:739 600 140, e-mail: havirov@teenchallenge.cz
ČESKÉ BUDĚJOVICE, Skuherského 45, 370 01 Č. B., tel: 777 001 188, e-mail: vladkamarek@seznam.cz
KARLOVY VARY, Bulharská 29, vchod A, 360 01 Karlovy Vary, tel: 739 087 837, e-mail: tck.vary@gmail.com
Dětská centra TEEN CHALLENGE:
PRAHA, Chlumova 15, 130 00 Praha 3, tel: 776 199 236, e-mail: detské.centrum@teenchallenge.cz
ŠLUKNOV, Císařský 59, 407 77 Šluknov, tel: 776 597 761, e-mail: dcklokan@teenchallenge.cz
BRNO, Životského 10, 614 00 Brno, tel: 775 556 637, e-mail: dcbrno@teenchallenge.cz