Vše o životě a pro život!!


Argumenty

Internetové diskuze českých médií bohužel limitují rozsah příspěvků do diskuze, čímž brání rozumné debatě s použitím argumentů, a omezují čtenáře na pouhé štěky, ve kterých je těžké vyjádřit komplexnější postoj.
Přesto si myslím, že se dají argumenty proti Lisabonské smlouvě vyjádřit i na takto omezeném prostoru, několik variant vám nabízím:
Petice:
Teď má opravdu smysl https://petice.nelisabonu.cz - Petice žádající prezidenta České Republiky o odložení podpisu Lisabonské smlouvy do referenda.
Není to petice internetová, ale opravdová (tedy s právní závazností při dostatečném počtu zúčastněných), a je adresována přímo prezidentovi Václavu Klausovi, přidejte se, prosím, a sbírejte podpisy, prezident potřebuje pro odmítnutí LS podporu!
iDnes.cz (1000 znaků/5 odstavců)
Důvody pro NE:
Lisabonská smlouva je v podstatě již jednou odmítnutá Evropská Ústava. Dává EU nové pravomoce na úkor členských států (68x je zrušeno právo veta). Bere nám samostatnou zahraniční, hospodářskou, sociální a energetickou politiku a mnohé další. Státy také ztratí kontrolu nad sazbami nepřímých daní. Dává EU možnost získávat nové pravomoce a rušit právo veta v dalších oblastech bez další ratifikace (bez souhlasu parlamentů či občanů). Zvětšuje podíl nevolených byrokratů na moci ("doložka flexibility" - takto vzniká 9/10 rozhodnutí). Zmenšuje váhu hlasu českého zástupce v Radě ministrů na polovinu a 2x zvyšuje váhu Německa. Tři ze čtyř velkých zemí mohou kdykoli zablokovat jakékoli záměry Evropské komise. Členské státy již nebudou mít komisaře v každé komisi, čímž ztratí velkou část vlivu na rozhodování Unie. Charta základních práv EU také otevírá cestu majetkovým nárokům sudetských Němců.
Více si můžete přečíst na www.NeLisabonu.cz
Novinky.cz (250 znaků)
Lisabonská smlouva dává EU nové pravomoce na úkor členských států (68x ruší právo veta) i bez jejich souhlasu. Bere nám samostatnou zahraniční, hospodářskou, sociální a energetickou politiku. Zmenšuje váhu českého hlasu v Radě. Více na NeLisabonu.cz
Novinky.cz (2000 znaků)
Oč jde v Lisabonské smlouvě, ve zkratce:
Lisabonská smlouva je v podstatě již jednou odmítnutá Evropská Ústava. - Dává EU nové pravomoce na úkor členských států (68x je zrušeno právo veta).
- Bere nám samostatnou zahraniční, hospodářskou, sociální a energetickou politiku a mnohé další.
- Státy také ztratí kontrolu nad sazbami nepřímých daní.
- Dává EU možnost získávat nové pravomoce a rušit právo veta v dalších oblastech bez další ratifikace (bez souhlasu parlamentů či občanů).
- Zvětšuje podíl nevolených byrokratů na moci ("doložka flexibility" - takto vzniká už dnes 9/10 rozhodnutí). Polovina zákonů schvalovaných českým parlamentem jsou jen implementace směrnic od byrokratů, tedy zákonů, které napsali lidé, které nikdo nevolil!
- Zmenšuje váhu hlasu českého zástupce v Radě ministrů na polovinu a 2x zvyšuje váhu Německa.
- Tři ze čtyř velkých zemí mohou s LS kdykoli zablokovat jakékoli záměry Evropské komise.
- Členské státy již nebudou mít komisaře v každé komisi, čímž ztratí velkou část vlivu na rozhodování Unie.
- Charta základních práv EU také otevírá cestu majetkovým nárokům sudetských Němců.
Více si můžete přečíst na www.NeLisabonu.cz
Hesla davům:
Vadí Vám platit 30 Kč u lékaře? Lisabonská smlouva umožní Bruselu i zvýšení vašich daní bez souhlasu české vlády a jejich následný odvod a přerozdělení v Bruselu. Více na NeLisabonu.cz
Pro NE: Převod dalších pravomocí do Bruselu bez souhlasu států (§48.7), rozhodování Brusele o národních věcech (energetika, daně, hospodářství), poloviční hlas ČR v Radě, doložka flexibility = vláda byrokratů bez odpovědnosti. Více na NeLisabonu.cz