Vše o životě a pro život!!


Těhotenství

Mgr. Jitka Pokorná
Správná výživy v období těhotenství je v zásadě založena na stejných principech jako strava mimo těhotenství. Strava by měla být pestrá, pravidelná, kvalitní a měla by obsahovat zástupce všech potravinových skupin, kterými jsou obiloviny, ovoce a zelenina, mléčné výrobky, maso, vejce, ryby a luštěniny.
Pozor - období těhotenství rozhodně neznamená jíst za dva ! Dobrým pomocníkem, který vám napoví kolik a čeho byste měli během dne sníst, je klasická potravinová pyramida, v níž každé patro obsahuje jednu potravinovou skupinu.
Prvním a nejširším patrem jsou obiloviny. Vybírat bychom si měli především celozrnné výrobky, které jsou bohaté na vlákninu. Celozrnné výrobky obsahují více minerálních látek a vitaminů než výrobky z bílé mouky.
Ve druhém patře najdeme ovoce a zeleninu, které jsou opět bohatým zdrojem vlákniny, ale i vitaminů a minerálních látek. Kromě toho obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, chránících naše tělo před působením škodlivých faktorů.
Ve třetím patře najedeme potraviny bohaté na kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro růst a obnovu buněk. Patří sem mléko a mléčné výrobky, maso, ryby, vejce a luštěniny. Mléko je kromě bílkovin také bohatým zdrojem vápníku. Vápník je nezbytným stavebním materiálem kostí a zubů.
V těhotenství se často objevuje tzv. chudokrevnost neboli anémie. Jedná se o snížené množství krevního barviva (hemoglobinu) a červených krvinek, které přenášejí kyslík. Jednou z příčin tohoto onemocnění, může být nedostatek železa. Právě červené maso ze třetího patra potravinové pyramidy je velmi bohatým zdrojem dobře vstřebatelného železa. Z toho důvodu bychom v těhotenství neměli zapomínat na dostatečnou konzumaci červeného masa.
V dnešní době se objevují určité nejasnosti kolem konzumace ryb v těhotenství. Ryby bývají v těhotenství doporučovány jako dobrý zdroj jódu, který je důležitý pro správný rozvoj nervové soustavy vašeho dítěte. Jsou také zdrojem kvalitních tuků, které jsou podobně jako zmíněný jód důležité pro rozvoj mozkové tkáně. V některých mořských rybách byl však zjištěn relativně vysoký obsah těžkých kovů, které mohou být pro naše tělo toxické. Je tedy konzumace ryb v těhotenství vhodná či nikoliv? Doporučujeme nevzdávat se konzumace ryb, ale dávat přednost rybám sladkovodním a býložravým. Je u nich sice nižší obsah jódu, ale to nám tak nevadí, vzhledem k tomu, že v dnešní době je jódem obohacováno krmivo skotu a jód se tak dostává do mléka a mléčných výrobků. Navíc mnoho maminek dostává jód formou suplementu (tablet).
V nejvyšším patře potravinové pyramidy se nacházejí sladkosti, alkohol a tučné potraviny. Těmto potravinám bychom se měli spíše vyhýbat, jsou to potraviny málo kvalitní a přispívají do našich tukových zásob.
Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. 2 l tekutin za den vám i vašemu miminku rozhodně prospěje. Které nápoje jsou pro vás vhodné? Jsou to určitě čaje (zelené, ovocné, bylinkové), slabě a středně mineralizované vody a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Správný pitný režim, společně s dostatečným příjmem celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny, pomůže předejít častému problému v těhotenství, zácpě.
Doporučujeme rozhodně se nevyhýbat žádné potravinové skupině. Pokud jste vegetariánky, veganky, makrobiotičky nebo dodržujete jiný alternativní způsob stravování, určitě o tom informujete svého lékaře a nebo se poraďte s odborníkem přes výživu. Existují případy, kdy matka nevědomky poškodila své dítě právě nevhodně zvoleným dietetickým omezením.
Pokud se budete stravovat dle výše uvedených zásad, bude se dobře dařit vám i vašemu miminku.

Zásady pitného režimu, které by měla těhotná a kojící žena dodržovat:
Potřeba tekutin je velmi individuální, v závislosti na vnějších a vnitřních podmínkách. Pokud je žena těhotná, příjem tekutin formou nápojů by neměl klesnout pod 1,5l/den. Samozřejmě také záleží na příjmu tekutin formou potravin. Pokud žena přijímá vysoké množství vody formou potravin (ovoce, zelenina, polévky, mléko a mléčné nápoje aj.), příjem tekutin formou nápoje může být nižší. Optimálně se doporučuje v těhotenství přijmout > 2 l tekutin za den, v období laktace pak > 2,5 l/den. Doporučený příjem tekutin je velmi individuální. Zda je tělo dostatečně zásobené vodou lze zhodnotit z moče. Moč by měla být jemně nažloutlá, pokud je moč sytě žlutá, může značit dehydrataci.
Je třeba pít v průběhu celého dne tak, aby organismus dostával tekutiny průběžně a v dostatečném množství. Pravidelným přísunem tekutin žena zabrání pocitu žízně, který je už počátečním příznakem dehydratace.
Základ pitného režimu tvoří nápoje s nízkou kalorickou hodnotou – voda kojenecká, pramenitá, kvalitní vody z veřejného vodovodu, minerální vody se slabou mineralizací. Voda, která má příliš nízkou mineralizaci - méně než 100 mg/l je při dlouhodobém užívání pro zdraví nebezpečná. Vody s vysokou mineralizací zatěžují ledviny a mohou ovlivňovat zvyšovat krevní tlak. Proto jsou nejvhodnější vody s celkovou mineralizací 150-500 mg/l (vody slabě mineralizované – např. Dobrá voda, Rajec Aquila, Toma, Bonaqua).
Pokud žena trpí zvracením, průjmy, případně se zvýšeně potí v pitném režimu by měly být zahrnuty i vody s vyšší mineralizací nad 500 mg/l (např. Mattoni, Korunní, Magnesia, Poděbradka, Hanácká kyselka).
Vybraný typ vody by měl být kvalitní, sledovaný obsah jednotlivých minerálních látek by měl být v optimálním množství a poměru. 

Druh minerální látky Množství minerální látky ve vodě v mg/l
Ca2+ 20-30 (min. 30)
Mg2+ 20-30 (min. 10)
K+ více než 1
Na+ více než 20
Cl- více než 50
SO42- více než 50
F- 0,1-0,3
NO-3 méně než 10
Celková mineralizace 150-500
Nápoje s vysokým obsahem sacharidů obsahují zbytečně vysoké množství energie (sirupy, džusy, slazené limonády, kolové nápoje, energetické nápoje). Většina slazených nápojů obsahuje i vyšší množství přídatných látek, jejichž příjem není žádoucí.
Žena by neměla často konzumovat nápoje sycené oxidem uhličitým. Oxid uhličitý může podporovat zvracení, regurgitaci a ovlivňovat pH vnitřního prostředí organismu. U kojeného dítěte může oxid uhličitý podporovat dětské koliky.
Ideální teplota nápoje se má pohybovat 16 °C (min 10 °C), nebo i vyšší. Teploty nižší pocit žízně následně rovněž zvyšují tím, že vedou k překrvení sliznice hltanu.
Při nákupu balených vod je důležité sledovat obsah minerálních látek, především celkovou mineralizaci. Mělo by být sledováno i skladování balené vody – ne na slunci a ne při vyšších teplotách. Již otevřená balená voda by měla být co nejdříve spotřebována a skladována v chladnu. 
Alkoholické nápoje by se v období těhotenství neměly vůbec konzumovat, pokud žena konzumuje alkohol tak opravdu jen v malých dávkách (např. cca 1 dcl/den vína, nepravidelně). Měla by se vyhnout pravidelné konzumaci a vysokým dávkám alkoholu. V období kojení, je vhodné alkohol také omezit, protože přechází do mateřského mléka a dostává se tímto způsobem k dítěti, jehož vyvíjející se organismus může vážně poškodit. 
Kofein může být v období těhotenství i laktace přijímán. Dávky do 300 mg kofeinu neovlivňují vývoj plodu, ale prochází placentou, proto jsou aktuálně ovlivňovány fyziologické funkce plodu stejně jako u dospělého. U kojícího dítěte může alkohol ovlivnit jeho chování a způsobovat neklid, podráždění, bušení srdce atd.

Těhotné ženy by měly mít mírně zvýšený energetický příjem, aby pokryly zvýšené metabolické nároky svého organismu i vyvíjejícího se plodu. Jedná se přibližně o 200-300 kcal (840-1260 kJ) denně. Pro lepší představu - 200 kcal odpovídá např. jednomu většímu jablku a jednomu středně tučnému jogurtu nebo pouze jednomu Pribináčku. Energetická potřeba se tedy v těhotenství rozhodně extrémně nezvyšuje.
Kolik kilogramů by tedy měla těhotná žena v průměru přibrat? Doporučený přírůstek je přibližně 8-12 kg. Přírůstek hmotnosti by se měl objevit spíše až ve druhém a třetím trimestru, rychlostí přibližně asi 0,3-0,4 kg/týden.
Rozhodně by žena měla předejít úbytku hmotnosti. Na to opravdu pozor ! Mohl by být ohrožen zdravý vývoj a v extrémním případě i život vašeho dítěte, proto se v tomto období velkým obloukem vyhýbejte všem redukčním dietám.
Jaká jsou rizika nedostatečného růstu hmotnosti? Zpomalený růst a vývoj plodu v děloze, nízká porodní hmotnost dítěte, potrat nebo předčasný porod.
Na druhou stranu těhotenství není ani obdobím, kdy je dovoleno se nezřízeně přejídat. Myslete na vaše miminko a posílejte mu, prostřednictvím vašeho těla jen tu nejlepší výživu.
Jaké jsou rizika nadměrného růstu hmotnosti? Jsou jimi například vysoký krevní tlak, diabetes mellitus (cukrovka), záněty žil dolních končetin, vysoká porodní hmotnost plodu, obtíže s dýcháním při porodu, obtížná kontrola hmotnosti po porodu.
Pokud se budete stravovat dle zásad zdravé výživy, bude se dařit dobře vám i vašemu miminku.
Jestliže si nejste jistá, zda je vše v pořádku, objednejte se na konzultaci a nebo na Kurz zdravé životosprávy pro maminky.