Vše o životě a pro život!!


Zásady programu

Hlavní zásada  = 0
0. Je nehladovět a jíst pravidelně v určitém intervalu určité složení jídla.
Dále doporučuji zapojit, je - li to u vás možné, pro nastartování rychlého spalování stačí 2 - 3× týdně 40 minut za vhodné tepové frekvence (220-věk x 0,6 = minimální mez a maximální je x 0,7) bez kolísání pod a nad tuto úroveň, například jízdy na kole, nebo rotopedu, ale možný je i tanec doma při hudbě nebo řízené cvičení v tělocvičně nebo míčové hry či ostrější vycházka. Přičemž optimální váhový úbytek je maximálně od 1,25 kg do 0,5 kg tuku za týden.
1. Člověk má určitou biologickou podstatu a všemi úchylkami v dietách od této podstaty je tělo poškozováno a vedeno k ukládání zásob na horší časy.
2. Člověk je svojí podstatou všežravý savec a nijak se neodlišuje biologicky od tohoto modelu.
3. Výživa již dospělého jedince nemusí být tak vydatná jako výživa dorůstajících mláďat.
4. Nesmí ve výživě chybět vláknina, bílkoviny rostlinného i živočišného původu, vitamíny a minerály, aby tělo neonemocnělo.
5. Cílem programu je uvést tělo v omyl, že není ohroženo úbytky váhy, že má naopak nadbytek a nemusí ukládat zásoby.
6. Tělo je jako každý živý organismus velice sebezáchovné, když zjistí , že zásoby nepotřebuje a ohrožují jeho funkce, začne je lehčeji pouštět pryč.
7. Tělo není nepřítel, ale je nutné jeho chemické pochody pochopit, netýrat ho a zbytečně ho tak zase vést k ukládání zásob.
8. Pohyb i běžný domácí úklid, práce na zahrádce i procházky jsou výdejem energie a posilují krevní oběh, dělejte vše s radostí.
9. Trpělivost s tělem je podmínkou úspěchu, kdo odpadne při prvním pozastavení poklesu váhy, nezhubne nikdy, kg, které se nahromadily za roky, nezmizí hned, chce to minimálně dva měsíce a potom dle potřeby.
10. Tento program nemá vést pouze k jednorázovému zhubnutí, ale k celkovému získání znalostí o metabolismu a o jeho ovládnutí.
11. Hlad i chuť na sladké jsou jenom výsledky chemických dějů v těle, které jde ovlivnit.
12. Během dne budete konzumovat potraviny s vysokým obsahem vody a vlákniny, o něco méně nízkotučné bílkoviny, v daném množství dlouhé sacharidy - množství pečivo ,a to i celozrnné , v menším množství živočišné tuky a krátké sacharidy tak, abyste neměli pocit hladu a tělo se necítilo v ohrožení.
13. Nepoužívám žádné zvláštnosti, vše je založeno na potravinách finančně dostupných a běžně se nacházejících v obchodech.
14. Ovoce a zelenina se tráví zhruba 2 hodiny.
Uhlovodany - mouka, rýže, brambory a chleba zhruba 3 hodiny.
Bílkoviny - maso, vejce a tučné sýry okolo 12 hodin.
To znamená, že musíme dělat mezery mezi jednotlivými jídly stejného druhu asi 2 až 3 hodiny.
15. Při sestavování jídelníčku se vyhýbám smaženým věcem a skrytým tukům.
16. Při dietě je úprava energetické dávky tak, aby bylo dosaženo rovnováhy mezi příjmem a výdejem pro dosažení a udržení optimální hmotnosti s BMI 20-25
17. Dochází ke snížení příjmu tuků na 30-35% v celkovém energetickém příjmu
18. Dochází k úpravě poměru nasycených a nenasycených tuků na 1:2 (s dalším rozdělením mono- a vícenenasycených MK).
19. Jde o snížení příjmu cholesterolu na 300 mg na den.
20. Dále jde o snížení spotřeby jednoduchých cukrů a pravidelný příjem tzv.dlouhých sacharidů.
21. Dochází ke zvýšení příjmu vlákniny na 30 g denně
22. Nehubneme s nechutí, myslíme na svou novou váhu s radostí a pracujeme s potravinami, které poslouží našemu zdraví.
23. Jednou z mých zásad bylo, aby vše člověku nenarušilo moc jeho život a práci, aby to bylo zvládnutelné při běžných starostech a povinnostech.
24. Ráda bych se vrátila k podstatě věci, protože se mi stalo, že si třeba někdo nepřečte zásady , které jsem dodržovala při její tvorbě a taky si skoro nepřečte ten email, který je o výměnách potravin a je doplňkem k CD. Jedná se návrat k podstatě člověka, pokud tělo nemá dost bílkovin, stravuje po několika dnech svMůj postup byl ten, že jsem věděla kolik čeho chci za den do těla dostat a spasovala jsem to na normální potraviny, také co nejjednodušší, aby to mohl využít i pracující člověk, tak zvláštnosti nečekejte, vše je podle normálních receptů jen s omezením tuku a vše se dá také koupit v normálních obchodech.é svalové tkáně, pokud nemá dost minerálů, vitamínů a vlákniny, onemocní , pokud nemá pravidelný alespoň minimální přísun sacharidů , ukládá zásoby jako o závod. Výměny potravin jsou možné v té řadě, že bílkovina s nízkým obsahem tuku se dá vyměnit za jinou podobnou, třeba šunka za libové bílé maso, nízkotučný sýr, odtučněný tvaroh nebo šmakouna nebo vařené bílky, jde ne o tu konkrétní šunku, ale o bílkoviny. Zelenina jde navyšovat během dne až na trojnásobek dávky v jídelníčku, ovoce se mění jen za jiné ovoce.
26. U pečiva jde o dodržení množství a celozrnnosti, konkrétní druh není podstatný, jen nesmí být to tukové a sladké - loupák atd.
Píši to proto, že mi napsala jedna klientka, že se nebude cpát pečivem a šunkou, ale o tom to přece není, volba je jen myslet a zeptat se.
27. Co kdy jíst????
Co jíst ráno a dopoledne:
Když si ráno brzy po probuzení dáte snídani složenou z plnohodnotných dlouhých sacharidů, máte energii na další 3 hodiny. Když do dalších +-3 hodin přijmete další složené cukry, udržujete si celé dopoledne vyrovnanou hladinu krevního cukru i zásobu energie.
Oběd by měl obsahovat bílkoviny i sacharidy a na dojedení zeleninu a měl by být asi 30- 35% energetického příjmu za den.
Co jíst odpoledne:
Odpoledne byste měli poměr přijatých sacharidů již srovnávat s příjmem bílkovin. Samozřejmě při dodržování maximálního rozestupu 3 hod. mezi jídly.
Co jíst večer:
Dokonce i v noci musí Váš metabolismus pracovat. Ve spánku funguje tělo stejně jako ve dne, jen pomaleji.
I před spaním je tedy nutné přijmout malé množství sacharidů. V porovnání se začátkem dne Vám jich bude stačit i 1/3 raní dávky. Získanou nadbytečnou energii ve spánku byste ve spánku nevyužili a tak by byla zbytečně ukládána. Ideální večeří pro Vás tedy bude zelenina, malé množství složených sacharidů a bílkoviny, které Vám zajistí, že k zastavení metabolismu nedojde zbytečně brzy.
28. Držela jsem se výběru nejdietnějších mas s vysokým obsahem bílkovin ve 100g.
Tak snad se na jěj podíváme z hlediska bílkovin a tuku - všechno ve 100g
libové hovězí zadní - tuk 7 g, bílkoviny - 28 g
kuřecí prsa bez kůže - tuk - 3,5g, bílkovina 31 
VEPŘOVÁ PANENKA - tuk - 13g, bílkovina - 22g
vepřová krkovice - tuk - 20g, bílkovina - 14g
losos - tuk - 8 g, bílkovina - 24g
krůtí prsa - tuk - 0,7 , bílkovina - 31 g
kachna - tuk - 17,2g , bílkovina 17g
husa - tuk - 31g , bílkoviny - 15,7g
Maso bych úplně nezavrhovala, ale sama používám jen králíka, který má hodnoty jako krůtí prsa a kuře a ryby, jen při výjimečných příležitostech dám vepřové a hovězí melu a dusím na špagety. V masu jsou i Bž vitamin, zinek, železo i karnitin, tak něco do sebe má. Já bych to tak nejméně třikrát za týden porci do jídelníčku dala. Mnou uvedené hodnoty jsou samo jen orientační, ale pomocné taky.
Pro srovnání: vaječný bílek, kterým můžete při dietě doplnit příjem bílkovin kdykoli si budete myslet, že ten den je jich ve srovnání s vašimi aktivitami méně.
tuk - 0 , bílkovina - 11g
tofu - tuk - 1 g , bílkovina - 6,5g
sójové maso - tuk - 2g, bílkoviny - 50g
Po konzumaci masa se u mne osvědčilo další den ráno pít vodu s cironovou šťávou a dopoledne dávat jen ovoce a když jsem doma , tak k tomu zeleninové šťávy, ovoce leží v žaludku jen 15 minut a pak přechází do střeva, lehce se vstřebává a vláknina z něj střevo čistí, takže si trávicí trakt trochu po mase odpočine.
29.Tuk a voda v těle
Muži by měli mít 15-20% tělesné váhy tuku.
Ženám je dáno množství kolem 23-26% z celkové hmostnosti.
Voda by měla být kolem 51 - 55% celkové hmotnosti.
Já vím, že Vám všechno připadá prostě samozřejmé, ale lidé svými výmysly a dietami se v mnoha případech odvracejí od věcí jasných a hledají zázraky tam, kde nejsou,  i za cenu poškození vlastního zdraví.