Vše o životě a pro život!!


Jo-jo efekt

Trápíte se tím, že se vaše váha chová jako na houpačce – jednou je dole, jednou nahoře? A stejně tak i podle toho vaše nálada?  
CO způsobuje, že po dietních „úspěších“ a snížení hmotnosti se těžce shozené kilogramy tak rády vracejí na svá původní místa na těle? Není náhoda, že tento rozšířený fenomén má název jo-jo efekt…
Takzvaný jo-jo efekt přichází téměř neomylně po každé drastičtější formě diety. Většinou ji lidé drží totiž tak, že bez jakéhokoliv varování svému tělu jednoduše odepřou poměrně velké množství jídla a zkrátka v podstatě hladovějí. Důvod k takovému neohleduplnému zacházení s tělem i se zdravím zní obvykle jednoznačně: je to nejrychlejší způsob, jak shodit na váze.
Před nešetrnými dietami a následným jo-jo efektem však varují všichni odborníci. „Vlivem polohladovek a příliš radikálního omezení příjmu energie vystavuje jedinec tělo značnému stresu a dochází nakonec přesně k tomu, co si ze všeho nejméně přeje. Docela slušně si těmito nešťastnými postupy sníží množství svalové hmoty, výrazně klesá energetická spotřeba – tělo přepne na úsporný „krizový“ provoz a dělá vše proto, aby si své tukové zásoby co nejvíce a nejdéle udrželo.“ upozorňuje například Mgr. Vlastimil Chadim z dietologické poradny.
Nejen, že se tělo dokáže v případě nastalé krize překvapivě bránit a přepnout na jiný režim, tělo si dokonce i pamatuje! Jsou v něm údajně hluboko zakořeněné historické zkušenosti dávných předků, kteří se pro to, aby přežili, naučili úsporně hospodařit s energií. Možná taky proto ke zmíněnému jo-jo efektu dochází – organismus má totiž ještě v „živé paměti“ nedávno skončený redukční režim a o to zarputileji svou energií šetří.
Pokud tedy chcete mermomocí hubnout, nedejte na zázračné diety, kdy shodíte v rekordním čase rekordní váhu. Nechte si raději od odborníků vypracovat plán na plynulý přechod k jiné stravě a k lepšímu životnímu stylu a především – nevracejte se jako zmiňované jo-jo po zhubnutí zpět do starých kolejí nesprávného stravování.