Vše o životě a pro život!!


Břišní problémy

Břišní křeče, nadýmání, bolení, průjem – s problémy v trávicím traktu zápasí každý pátý člověk. Obtíže se mohou objevit v jakémkoli věku. V mnoha případech je přitom právě v této partii těla velice těžké zjistit příčinu potíží.
Když břicho protestujeHodně lidí trpí po požití ovoce průjmem, u jiných zase mléko a jogurty vyvolávají silné nadýmání. Téměř polovina z nich trpí takzvanou funkční poruchou střeva. To znamená, že nemohou správně trávit potraviny, které by normálně neměly způsobovat žádné problémy. Naopak, jsou zdravé. Co to způsobuje? Porucha enzymů tenkého střeva, bez kterých tělo nemůže trávit cukr v ovoci nebo mléčných výrobcích. Jenže lékaři musí nejdříve zjistit, který enzym nepracuje. Dělají se dechové testy, kdy se pacientům podají různé druhy cukru. Z vydechnutého vzduchu pak lze zjistit, který enzym nefunguje. Pomůže jediné: příslušnému cukru se jistou dobu vyhýbat, dokud se enzym znovu nestabilizuje. Kdo nesnáší mléčný cukr, ten by měl konzumovat mléčné výrobky bez laktózy. U problémů s ovocným cukrem je dovoleno jíst ovoce jen v minimálním množství.
Podezření na infekci. Každý průjem, který trvá déle než 1 – 2 týdny, musí vyšetřit lékař. U dětí samozřejmě mluvíme pouze o dnech! Příčinou totiž může být infekce vyvolaná viry, bakteriemi nebo parazity a ta si vždy vyžaduje cílenou léčbu. Střevní flóra utrpí těžké škody zejména při užívání antibiotik!! Choroboplodné zárodky potom mají snadnou práci. Většina mikrobů zanechává svoje stopy ve stolici. Někdy je lze objevit jednoduchým testem, ale jindy až po nákladné kultivaci. Dají se však zničit běžnými léky. Pacienti odkázaní na antibiotickou léčbu mohou střevním problémům dokonce předcházet, a to užíváním potravinových doplňků a mléčných výrobků s živými bakteriemi kyseliny mléčné.
Dobrodiní pro tělo. Zkuste si denně aspoň jednu potravinu ze seznamu, přidejte 3x týdně běh či nordic walking, 2x týdně relaxaci a vaše střeva už nic nevyvede z míry.
Jablka. Jejich vláknina pektin váže ve střevě jedovaté látky. Strouhané jablko pomáhá při průjmu.
Jogurt se lněnými semínky. Ve lněných semínkách se ukrývají mastné kyseliny s protizánětlivým účinkem, v jogurtu zase bakterie kyseliny mléčné, které vyřadí z činnosti škodlivé zárodky ve střevě.
Borůvky. Jejich barviva (antokyany) brzdí enzym zánětu, třísloviny chrání střevní sliznici a vážou jedy. Sušené borůvky jsou osvědčeným lékem proti průjmu.
Fenykl. Už staří Egypťané ho užívali proti kolice a nadýmání. Éterické oleje fenyklu mírní křeče a záněty.
Sklenice vody se zázvorem. Zázvorový olej chrání střevo před vředy a rakovinou, mírní nevolnost. Tři plátky zázvoru přelijte sklenicí horké vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte 1 sklenici denně.
Slupky semen blešníku. Držitel rekordu v obsahu rostlinných vláknin: dokážou na sebe navázat až padesátinásobek vlastní hmotnosti. Zlepšují trávení, staví průjem, posilují střevní sliznici a flóru.
Kmín. jeho éterické oleje uvolňují křeče, mírní nadýmání a pocit plnosti. Kmín zastavuje hnilobné procesy ve střevě a mírní potíže podrážděného střeva.
Rozmarýn. Éterický rozmarýnový olej působí proti škodlivým zárodkům 4x účinněji než dezinfekční prostředek.

Nadýmání

Symptomy: Bolestivé břicho. Větry. Nedostatečné trávení. Křeče v břiše
Charakteristika: Roztahování a nafukování trávicího traktu plyny.
Příčiny: Nadměrné hltání vzduchu, konzumace nadýmajících potravin. Nadýmání vyvolává i překotné jedení, zpomalený přechod střevy, nedostatečné rozžvýkání potravy, žvýkání žvýkačky a sycené nápoje. Chronické nadýmání je často způsobeno nadměrnou konzumací sladkostí, bílého chleba a loupané rýže. Nafukování může způsobovat i nedostatečné množství kyseliny solné  v žaludeční šťávě i nedostatečné vylučování žluče. Potrava se celkem nestráví a v tlustém střevě vznikají hnilobné plyny.
Terapie: Vyhýbejme se nadýmajícím jídlům jako jsou luštěniny, brokolice, kapusta, chléb a jiné. Někteří lidé nesnášejí mléčný cukr. Sníme-li před jídlem kyselejší ovoce, povzbudíme tvorbu žaludeční kyseliny. Při trávicích problémech a nadýmání nám pomůže lékořice, meduňka i heřmánek.
(Ovoce a zelenina jako lék, nakl. Fortuna Print)

Bolesti břicha

Pomoc při podráždění, nadýmání nebo pocitu plnosti
Bolesti břicha jsou často jen neškodné a rychle zmizí samy od sebe. Mohou však být i příznakem nemoci.
V našem břiše sídlí "druhý mozek". Míváme "bolesti břicha" před nepříjemným rozhodováním, hněv nám často zkroutí žaludek. To jsou slovní obraty, které zřetelně naznačují, jak moc je náš žaludečně střevní systém citlivý. V břiše se totiž setkává skoro stejně velké množství nervových buněk jako v hlavě. Příliš velké množství jídla nebo jídlo nevhodné, ale také zlost a stres ho úplně rozladí. Následky mohou být deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.
S čím byste rozhodně měli zajít k lékaři. Za bolením břicha se ale může skrývat rozsáhlé onemocnění trávicího traktu: syndrom podrážděného střeva nebo tračníku. Touto poruchou trpí hodně lidí, aniž by to tušili. Ženy bývají postiženy dvakrát častěji než muži. POMOC: Nechte si u lékaře vyloučit potravinovou nesnášenlivost a provést základní vyšetření (od laboratorních testů až po vyšetření žaludku nebo střeva zrcadlem).
Nejčastěji si podráždění způsobujeme sami. Negativní signály, které mozek vysílá střevu, například napětí, ovlivňují celý náš trávicí systém. U syndromu podrážděného střeva vysílá střevo do mozku opakovaně signál hlásící negativní dráždění, a to se potom ukládá v paměti bolesti. vědci dokázali, že u pacientů s tímto syndromem je oblast v mozku, která je "zodpovědná" za bolest, výrazně zvětšená.
Pocity hrají skutečně velmi výraznou roli. Protože stres symptomy ještě zesiluje, postižení by se s ním měli naučit lépe zacházet. Pomoci jim při tom mohou uvolňující techniky. V těžkých případech pomáhají antidepresiva, protože účinně blokují přenos bolesti do mozku.
Trénink a celkové uvolnění břichu uleví. Stejně tak dobře můžete odbourávat stres prostřednictvím sportu. Problémům s trávením dokážou předcházet i trénované břišní svaly. Velmi důležitá je správná výživa s malým množstvím alkoholu, kávy a tuku. Výživový deník vám ukáže, co vaše břicho nejlépe snáší. Tak mu už nic nezpůsobí bolesti.
CO kdy pomáhá? Nadýmání zdoláte kmínem, anýzem, fenyklem nebo heřmánkem ve formě čaje. Přírodní kombinace z mátového a kmínového oleje (ve formě kapslí je seženete bez předpisu v lékárně) dobře pomáhá proti podrážděnému žaludku, pocitu plnosti a břišním křečím. Proti průjmu působí tablety živočišného uhlí. U problému se zácpou se osvědčila šetrná projímadla s účinnou látkou Bisacodyl (běžně k dostání v lékárnách). Nezapomínejte však na pitný režim, pijte ČISTOU vodu!!